Van iskola, ahol a diákoknak fizetnie kell a mobil elzárásáért
Egyes intézmények áthárítják a tanulókra a tárolóeszközök díját, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a gyakorlat jogellenes, akkor is, ha az iskola külső szolgáltatótól bérli a szekrényeket.
hvg.hu
Február 23-án a nyíregyházi Zay Anna Technikum és Kollégium egyik végzős diákja hívta fel a figyelmet közösségi oldalán arra, hogy az iskolában kötelező, ötezer forintos letéti díjat kérnek a tanulóktól azért, hogy kulccsal zárható szekrényekben tárolhassák mobiltelefonjaikat, amiket egy tavaly bevezetett kormányrendelet miatt már nem tarthatnak maguknál a tanítási idő alatt – írja a Népszava.
A lap megkeresésére a technikum vezetősége illetve az iskola fenntartója nem reagált. A Nemzeti Szakképzési Centrum viszont, amint értesült az esetről, azonnal megszüntette a letétdíjas rendszert. Ezt az eredeti posztot író tanuló is megerősítette, aki újfent a közösségi oldalán írt arról, hogy február 25. óta nem kell fizetniük.
A Népszava úgy tudja, nem egyedi esetről van szó. Van, ahol háromezer forintos kauciót, illetve háromezer forintos bérleti díjat kell fizetniük a tanulóknak a zárt szekrényért. Van olyan intézmény is, ahol csak ezer forintot kérnek a szekrények használatáért.
A lapnak Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője azt mondta, hogy az intézményeknek nincs joga arra, hogy szekrénybérlésre kötelezzék a diákokat, akkor sem, ha külsős cégtől bérlik azokat.
Tüntető diákok, szülők és tanárok a Madách Imre Gimnázium kirúgott igazgatójának visszahelyezését követelik, és a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint is bosszúból, példát statuálva távolította el őt a minisztérium. Totyik Tamás a kiváltó okról, a kormány mobilhasználatot az iskolákban tiltó rendeletéről a HVG-nek azt mondta, az nemcsak korszerűtlen, hanem betarthatatlan is.
Pár hónapja is problémát okozott a rendelkezés, amikor iskolák százai kaptak bombafenyegetést. Aznap több szülő arról számolt be, hogy nem éri el a gyerekét, hiszen a mobil valahol elzárva van az iskolában a tanulókat pedig kiterelték. Voltak azonban olyan intézmények is, ahol kiosztották a mobilokat, mielőtt kiürítették az épületet.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.