Egy jogállamban ez egy politikustól sem megengedhető - visszautasítja Orbán Viktor poloskázós beszédét az Országos Bírói Tanács
Minden olyan megnyilvánulást elítélnek, ami alkalmas arra, hogy e függetlenségbe vetett bizalmat megingassa.
hvg.hu
A bírák között is hatalmas felháborodást keltett Orbán Viktor március 15-ei poloskázós beszéde, melyben lényegében azzal vádolta meg őket, hogy megvásárolták őket. A Magyar Bírói Egyesület után hétfő reggelre az Országos Bírói Tanács is közleményt adott ki, melyben visszautasítják a miniszterelnök szavait.
„Túl régóta vannak itt, túl sok mindent éltek túl, túl sok helyről kaptak pénzt” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök, aki ünnepi beszédben megismételte, hogy Ukrajna nem lehet uniós tagország. Szerinte „a birodalom össze akarja keverni, majd le akarja cserélni Európa őslakosait, idegen civilizációból érkezettek inváziós tömegeivel”.
A honlapjukon közzétett írásban emlékeztetnek arra, hogy Magyarország alkotmányos berendezkedése követi a hatalommegosztás klasszikus elvét, mely szerint a törvényhozó, a végrehajtó, s a bírói hatalom egymástól elkülönül azzal, hogy a modern kor követelményének megfelelően működik a fékek és egyensúlyok rendszere.
A fentiekből következően természetes és alapvető elvárás a hatalmi ágak képviselőitől, hogy megnyilvánulásaikban ezen elvek mentén tegyék meg nyilatkozataikat, s ennek során csak a valóságnak megfelelő tényeket, s ezekkel adekvát véleményeket fogalmazzanak meg.
Az OBT hangsúlyozta, hogy eszerint Magyarországon a bíróknak függetlennek kell lenniük, és elkötelezettek az ezt esetlegesen fenyegető veszélyek elhárítása, és a bírói függetlenség megóvása mellett. Így
elítélnek minden olyan megnyilvánulást, ami alkalmas arra, hogy e függetlenségbe vetett bizalmat megingassa.
Ezért visszautasítják Orbán Viktor ünnepi kijelentését, amelyből az a következtetés vonható le, hogy „poloskának” titulált magyar bírókat, másrészt azon, semmivel alá nem támasztott, a bírókkal szembeni negatív hangulatkeltésre alkalmas állítását, mely szerint „korrupt dollárokból vásárolták meg őket.”
„Egy jogállamban egyetlen politikus részéről sem megengedhetőek az ilyen megnyilvánulások” – figyelmeztettek.
A harmadik hatalmi ág képviselőivel (bírókkal) szemben pedig különösen azért sértőek, mivel alkalmasak az igazságszolgáltatás – ezen belül az egyes bírók – függetlenségének, pártatlanságának, végső soron az Alaptörvényben rögzített hatalommegosztás elvének megkérdőjelezésére is.
Az OBT ezért arra kéri a többi hatalmi ág képviselőit, hogy esetleges kritikáikat a jogszabályi kereteknek megfelelően, az arra vonatkozó eljárási rendnek megfelelően fogalmazzák meg.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.