Az ügyészség szerint Orbán poloskázós beszéde nem számít közösség elleni uszításnak
Így elutasították a beszéd miatt tett feljelentést.
hvg.hu
A Központi Nyomozó Ügyészség (KNYF) elutasította Márki-Zay Péter pártjának feljelentését, amelyet Orbán Viktor ellen tettek közösség elleni uszítás miatt – derül ki a Mindenki Magyarországa HVG-nek is eljuttatott közleményéből.
Márki-Zay pártja szerint Orbán a poloskázással dehumanizálta mindazokat, akik nem az ő oldalán állnak. A KNYF azonban más véleményen van, ugyanis az elutasításban azt írják, hogy „a gyűlöletre uszítás alatt nem a kedvezőtlen vagy sértő véleménynyilvánítást értjük, hanem olyan lázongó kifakadások értendők ez alatt, amelyek alkalmasak arra, hogy az emberek nagyobb tömegében a szenvedélyeket olyan magas fokra lobbantsák, amelyből a gyűlölet a társadalmi rend és béke megzavarásához vezethet”.
A KNYF a szólásszabadságot is többször említi, illetve kifejti, hogy az egymással eltérő nézeteket ütköztető politikai vita a demokrácia sajátja. Továbbá azzal is érvelnek, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a beszédében sem konkrét személyt, személyeket, sem a lakosság jól körülhatárolható csoportját nem nevezte meg, illetve, hogy a beszéd nem tartalmaz erőszakos cselekményt magában foglaló konkrét erőszak kiváltására, gyűlölködésre uszító kijelentést.
Mint arról korábban mi is beszámoltunk, Orbán Viktor a március 15-i beszédében úgy fogalmazott, hogy „a mai ünnepi összesereglés után jön majd a húsvéti nagytakarítás, átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget. Ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében, pénzért a birodalom szekerét tolják. Túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl. Túl sok helyről kaptak pénzt. Túl sokszor váltottak már köpönyeget”.
Az elemző szerint is jó lenne érteni, hogy mit vár ettől Orbán.
Később, fideszes politikusok, mint Kocsis Máté, illetve kormányközeli politikai elemzők, mint Mráz Ágoston, már igyekeztek tompítani a miniszterelnök szavait, Kocsis és Bayer is azzal próbáltak érvelni, hogy Orbán Magyar Pétert poloskázta le. Azonban a kormányfő egyértelműen többesszámot használt és utána politikusokról, bírókról, újságírókról és aktivistákról beszélt.
Bár a miniszterelnök beszéde félreérthetetlen volt, és későbbi magyarázkodásában rá is erősített, hogy Magyar Pétert hasonlította a rovarhoz, a köztársasági elnök szerint nincs ezzel gond.
A minisztériumnak világossá kell tennie, hogy Gustav Klimt Afrikai herceg című festményének kiviteli engedélyeztetési folyamata során becsapták őket, vagy ők hibáztak. Enélkül rajtuk marad a gyanú, hogy valami még súlyosabb dolog történt – állítja Molnos Péter művészettörténész.