Tetszett a cikk?

A kormány úgy döntött, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból – közölte Gulyás Gergely. Az „ünnepélyes” bejelentés időzítése nem véletlen: a Budapesten tartózkodó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen – háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával – tavaly ősz óta nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. De ki lehet-e lépni egy olyan szerződésből, ami soha nem is lett a magyar jogrendszer része?

„A statútumból való kilépés nemzetközi visszhangja feltehetően kedvezőtlen lenne, és az Európai Unió kötelezettségeinek teljesítése szempontjából visszásnak minősülne” – így fogalmaztak tavaly annak a minisztériumi háttéranyagnak a szerzői, amelyik Orbán Viktor azon felkérésére született, hogy meg kellene vizsgálni a Nemzetközi Büntetőbíróságból (International Criminal Court, ICC) való kilépés lehetőségét. „Az előzetes vizsgálat pozitívum, hiszen egy kilépés történhetett volna minden előzmény nélkül is” – így kommentálta a hírt akkor Lattmann Tamás nemzetközi jogász a HVG-nek.

Ugyanaz a Gulyás Gergely, aki most a kilépést tényként jelentette be, a november végi kormányinfón pedig – utalva Orbán Viktor szövetségesei, Netanjahu és Vlagyimir Putyin ellen kiadott elfogatóparancsra – már arról beszélt: a nemzetközi közösségnek, és így Magyarországnak nincs szüksége egy olyan bíróságra, amely „politikai alapon dönt”.

https://hvg.hu/360/20240708_nemzetkozi-buntetobirosag-icc-kihatralas-nemzetkozi-jog-romai-statutum-putyin-netanjahu.

Kiléphetünk-e a Nemzetközi Büntetőbíróságból, ha benne sem vagyunk?

A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kihátrálás helyett az együttműködést két évtizede mérgező bizonytalanság orvoslására lenne szükség – mondják szakértők annak kapcsán, hogy a kormány vizsgálja, mi lenne a következménye, ha Magyarország hátat fordítana a nemzetközi szervezetnek. A probléma gyakorlati kérdéseket is felvet. Például azt: le lehetne-e tartóztatni Putyint egy magyarországi látogatása során.

Csendesen be sem léptünk, de hangosan kilépünk?

Amellett, hogy a jogállamiság leépítése szempontjából újabb rossz üzenet a világ felé, hogy Magyarország nem ismeri el a területén az ICC joghatóságát, a kilépés formálisan végre sem hajtható – tekintve, hogy a csatlakozásunk egy több mint két évtizede megkezdett folyamat, amelynek a végére soha nem került pont.

A ICC-hez való csatlakozás – és az ezzel járó összes kötelezettség elfogadása – a bíróságot megalapító nemzetközi egyezmény, azaz a Római statútum ratifikálásával 2001-ben megtörtént ugyan, és a magyar parlament által szentesített egyezmény 2002. július 1-jén hatályba is lépett, de csak papíron. Pontosabban mondva éppen hogy

papíron máig nem történt meg a csatlakozás.

Magyarországon ugyanis minden elfogadott jogszabály annak hivatalos kihirdetésével – a Magyar Közlönyben való megjelenésével – „élesedik”. Márpedig a Római statútum kihirdetése soha nem történt meg.

A – több kormányzati és parlamenti cikluson átnyúló –  mulasztás pontos okait nehéz összeszedni, mivel hivatalos érvelés sosem került nyilvánosságra. Ahogy a HVG korábban megírta: a probléma lényege, hogy az Alaptörvény – és a korábbi alkotmány szerint is – a köztársasági elnököt érintő büntetőügyekben csak az Alkotmánybíróság járhat el, ezért alkotmányellenes lenne az ICC belföldi joghatóságát kimondó törvény kihirdetése.

A helyzet könnyen tisztázható lenne egy alkotmánymódosítással; ezt azonban egyik kormány sem tartotta fontosnak – vagy nem volt meg hozzá a kétharmados többsége, és nem látta realitását ennyi támogató ellenzéki voks megszerzésének. A ki nem hirdetett szerződést így nem is kellett/lehetett alkalmazni az elmúlt 22 évben, Magyarország pedig „saját jogon” még nem adott ki elfogatóparancsot az itt esetleg megforduló, az ICC által körözöttekkel szemben.

Netanjahu budapesti látogatása: 2023-ban még támogatta Szijjártó a nemzetközi elfogatóparancsok végrehajtását

Magyarországnak nemzetközi jogi kötelezettsége érvényt szerezni a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsának, amelyre vonatkozóan Szijjártó Péter 2023-ban egy dokumentumhoz is jóváhagyását adta. Az Európai Bizottság szerint az ICC működését az egész EU támogatja.

A fentiekből következően nemcsak Netanjahu, de Vlagyimir Putyin is bármikor úgy jöhet(ne) magyarországi látogatásra, hogy nemcsak az Orbán Viktorral ápolt szoros kapcsolat jelentette védelem okán, de jogi oldalról sem kell(ene) tartania attól, esetleg rács mögé is kerülhet.

Frissítés: csütörtökön délben már meg is jelent a kilépésnek jogi formát adó kormányrendelet, amelynek értelmében Magyarország a  Nemzetközi Büntetőbíróságot megalapozó Statútumot és a  Nemzetközi Büntetőbíróság kiváltságairól és mentességeiről szóló, New Yorkban, 2002. szeptember 10-én elfogadott megállapodást felmondja.

Nürnbergtől Hágáig
A nemzetközi büntetőjogi bíráskodás alapjait a második világháború után a nürnbergi és a tokiói törvényszékek létrehozásával a győztes szövetséges hatalmak tették le. Bár a perek történelmi mérlege alapvetően pozitív volt, a következő állomásra a hidegháború miatt egészen a kilencvenes évekig kellett várni: a délszláv háború után a volt jugoszláv területeken elkövetett bűncselekmények nemzetközi törvényszéke (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY) és a ruandai népirtás felelőseinek megbüntetésére létrehozott nemzetközi törvényszék (International Criminal Tribunal for Rwanda, ICTR) létrehozásával az ENSZ új löketet adott a nemzetközi büntetőjognak.

E két bíróság sikerén felbuzdulva hajlandóság mutatkozott a nemzetközi büntetőbíráskodás állandósítására, ez végül a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) létrehozásában öltött testet az ezredfordulón. Az Egyesült Államok, Kína és Oroszország azóta sem csatlakozott az ICC-hez, annak ellenére sem, hogy képviselőik részt vettek a bíróság alapító okiratának, a Római statútumnak a tárgyalásain.

Nyitóképünkön a magyar és az izraeli miniszterelnök csütörtöki találkozója. Fotó: Veres Viktor / HVG

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!