Pert nyert a DK, ki kell adni, hogy milyen feltételek mellett vette fel a kormány a 400 milliárd forintos gigahitelt kínai bankoktól
A kínai hitelszerződés összes részletét, kiegészítését, módosítását és mellékletét is át kell adni.
hvg.hu
A Demokratikus Koalíció (DK) jogerősen pert nyert az Államadósság Kezelő Központ ellen, ezért az állami szervnek ki kell adnia, hogy milyen feltételekkel vett fel a kormány egymilliárd eurós – azaz mintegy 400 milliárd forintos – gigahitelt kínai bankoktól.
Varju László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján azt mondta: eddig megtagadták az adatok kiadását, most azonban kénytelenek lesznek kiadni a kínai hitelszerződés összes részletét, kiegészítését, módosítását és mellékletét.
„A Demokratikus Koalíció szerint a magyar embereknek joguk van tudni, hogy miért és milyen feltételekkel adósítják el őket évtizedekre Kína felé. Jogunk van tudni, hogy pontosan mire akarják költeni a kínai hitelt, ami nemcsak gazdasági, hanem politikai függésbe is taszítja Magyarországot. Tudnunk kell azt is, hogy milyen kamatot kell fizetnünk, meddig kell nyögnünk a törlesztést, és melyik fideszes milliárdos cégét gazdagítja majd az összeg” – fogalmazott.
Tavaly áprilisban derült ki, hogy egymilliárd euró (akkori árfolyamon 392 milliárd forintnyi) hitelt vett fel kínai bankoktól a kormány, és ezt egy összegben le is hívta április 19-én. A hitelt a Kínai Fejlesztési Banktól, a Kínai Eximbanktól, valamint a Bank of China magyar ágától vette fel az állam.
A kötvénytartozásokat nem számolva ez az összeg a legmagasabb a magyar állam fennálló hiteltartozásai közül.
A pénzt infrastrukturális és energetikai fejlesztésekre lehet fordítani.
Valószínűleg ez a pénz sem volt elég arra, hogy ellensúlyozza az uniós pénzek elmaradását, szeptemberben ismét hitelfelvételről tárgyaltak.
Állami bankok vezetőivel tárgyalt Kínában Nagy Márton a kínai hitelből megvalósuló fejlesztések finanszírozásának folytatása kapcsán. Legutóbb júliusban hívott le a kormány egy összegben egymilliárd eurónyi kínai kölcsönt.
Amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett, a botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni.
A világ egyik legismertebb séfjét is fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.