szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerdán húsz helyen tiltakoztak az önkormányzati köztisztviselők az alacsony fizetések ellen.

Húsz önkormányzati hivatalban több ezer dolgozónak kellett ma sztrájkkal jeleznie, hogy nincs megbecsülése a munkájának – mondta Boros Péterné a Szigetszentmiklóson tartott sajtótájékoztatóján.

A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint a jelenlegi 36 800 forintról legalább 80 ezer forintra kellene emelni azt az illetményalapot, amelyből kiszámítják a köztisztviselők fizetését.

Sztrájk a józsefvárosi önkormányzati hivatalban
Veres Viktor

Boros Péterné azt mondta, jó irányt vett a kormány azzal a kétszer 15 százalékos béremeléssel, amelyet a 10 ezer főnél kisebb lakosságú települések kapnak majd, de ez csak a dolgozók 40 százalékát érinti. Ráadásul ez várhatóan pótlékként jár majd nekik, ami Boros Péterné szerint azért aggályos, mert azt bármikor elvehetik. A dolgozók 60 százaléka esetében pedig nincs fedezete az emelésnek.

Az MKKSZ azt állítja, a kormány nem volt hajlandó tárgyalni a bérekről, sőt a főispánok megfenyegették a sztrájkra készülő dolgozókat. A kormány minden szinten bojkottálja az egyeztetést – jelentette ki Boros Péterné.

Köztisztviselői sztrájk Józsefvárosban
Veres Viktor

A szakszervezet kormánytisztviselői sztrájkra is készül, ezt azonban csak akkor tudják megtenni, ha a bíróság jogerősen engedélyezi – erre jelenleg is várnak.

Nagy János, Szigetszentmiklós polgármestere azt mondta, hogy korábban a miniszterelnök arról beszélt, azért emelték meg a miniszteri fizetéseket, mert már az összes ágazatban rendezték a béreket. A polgármester szerint azonban ez biztosan nem igaz, valójában ugyanis a köztisztviselők illetményalapja nem változott 2008 óta.

Virágültetés sztrájk alatt
Veres Viktor

Az illetékes Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium a HVG-vel azt közölte, hogy elkötelezettek a béremelés mellett, de a mai sztrájkot jogellenesnek tekintik.

További követeléseik: 

  • Állítsák vissza a köztisztviselői életpályát és a valós előmeneteli lehetőséget, megfelelő fizetésekkel. 
  • Rendezzék törvényben a bérek (illetményalap) évenkénti automatikus emelését az infláció mértékének megfelelően vagy az előző évi nemzetgazdasági átlagkereset növekedéséhez igazodóan, hasonlóan a polgármesterek béréhez. 
  • Kapják meg a központi állami támogatást az önkormányzatok a megemelt, törvény szerinti illetményalap kifizetéséhez. 
  • Módosítsák a jegyzőkre vonatkozó alapilletmény szorzóit oly módon, hogy a keresetük igazodjon a polgármesteri illetményhez. 
  • Egészüljenek ki a bértáblák a 18. és 19. fokozattal, tekintettel a nyugdíjkorhatár jelentős megváltozására.  
  • Vezessék be a diplomás bérminimumot, hogy néhány éven belül elérhető legyen az „átlagos 1 millió forintos átlagbér”. 
  • Tartsanak lépést a diplomás fizetések a diplomás átlagbér emelkedésével. 
  • Legyen egyeztetés a munkáltató és a szakszervezet között a bérek áttekintésére, átláthatóságára, felzárkóztatására.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!