szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Arról viszont már nem beszélt, hogy a helyzet azért állt elő, mert a kormány által erősen ösztönzött modellváltást vállaló egyetemek elestek az Erasmus programban való részvétel lehetőségétől.

A Pannónia Ösztöndíjprogram fényévekkel jobb, mint az Erasmus – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter hétfőn a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren tartott sajtótájékoztatón.

Hankó Balázs bemutatta a Wizz Air egyik repülőgépét, amelynek hátsó részén, a függőleges vezérsíkon is hirdetik mostantól a Pannónia Ösztöndíjprogramot.

A program jelmondata: Mi a világra nyitunk!, és ezt az üzenetet viszi el mostantól egy repülőgép a világ minden részére, elsőként hétfő délután Brüsszelbe, amely „minket korlátozni és bezárni akar” – fogalmazott a miniszter.

A tárcavezető ezek után arról beszélt, hogy a Pannónia program rugalmasabb, mint az Erasmus, hiszen nem csak egy fél évre, hanem néhány napra is elutazhat vele a hallgató egy külföldi egyetemre. Hogy az ilyen villámlátogatásoknak mi a hozzáadott értékük a tanulmányok szempontjából, arra a miniszter nem tért ki, ugyanakkor tény, hogy hasonló konstrukcióval az Erasmus is rendelkezik, bár ezt ott csak PhD hallgatók vehetik igénybe.

Az ösztöndíjakkal kapcsolatban a miniszter megjegyezte, hogy míg az Erasmus esetében négy hónapra egymillió forint járt, a Pannónia programban 1,6 millió forint, az összeget ráadásul nem utófinanszírozzák, hanem előzetesen adják oda.

Hankó után a Tempus közalapítvány elnöke, Czibere Károly is felszólalt, aki elmondta, hogy a program sikere annak köszönhető, hogy van mögötte egy óriási felhajtóerő: a közös hit és meggyőződés arról, hogy Magyarországon minden hallgatónak jogot és lehetőséget kell adni arra, hogy a világban tapasztalatot szerezzen, és ez elől minden akadályt el kell hárítani, mert a magyar jövőt szolgálják ezzel.

Azt már sem Hankó, sem Czibere nem tették hozzá, hogy ezen állapot az alapítványi modellváltás miatt állt elő, amiért az ebben részt vevő magyar egyetemek elestek az Erasmus programban való részvétel lehetőségétől.

Az új Pannon Ösztöndíjprogram, amivel az Erasmust igyekszik pótolni a kormány, viszont minden miniszteri szóvirág ellenére a legutóbbi számok tükrében nem hasít annyira, mint ahogyan az Erasmus alatt mentek a dolgok. A 2024/25-ös tanév első szemeszterében, egy tavaly októberi írásunk szerint, a várt nyolcezer diák helyett mindössze hétszázan éltek az ösztöndíjjal, míg 2023-ban az Erasmus program keretében tízezer magyar egyetemi hallgató tanult külföldön.

Mit tud a Pannónia ösztöndíj, amely Orbán szerint jobb, mint az Erasmus?

Tavaly még 10 ezer hallgató tanult külföldön az EU finanszírozta Erasmus-programban, de szeptembertől már csak a helyébe lépett magyar verzió, a Pannónia érhető el a modellt váltott intézmények hallgatói számára. Az állam pénzéből akár Dél-Amerikába, Ázsiába és Afrikába is eljuthatnak a diákok, egyelőre mégis hatalmas kudarc a Pannónia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!