Ukrajna kiutasított két magyar diplomatát válaszul Szijjártó lépésére
Az ukrán külügyminiszter bekérette a kijevi magyar nagykövetet is.
HVG
Két magyar diplomatának 48 órán belül el kell hagynia Ukrajnát – közölte Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy a külügyminisztériumba kérették Magyarország kijevi nagykövetét, akinek átadták a diplomaták kiutasításáról szóló jegyzéket. „Válaszul cselekszünk Magyarország lépésére, a kölcsönösség elve és nemzeti érdekeink szerint” – tette hozzá, utalva arra, hogy a magyar külügyminiszter ezt megelőzően két ukrán diplomata kiutasításáról döntött.
Two Hungarian diplomats must leave our country within 48 hours. We have just summoned Hungarian Ambassador to @MFA_Ukraine and presented him with the relevant note. We are acting in response to Hungary’s actions, based on the principle of reciprocity and our national interests.
Szijjártó Péter azt követően utasította ki a két, általa kémnek nevezett ukrán diplomatát, hogy péntek délelőtt az ukrán titkosszolgálat (SZBU) bejelentette: a magyar állam által működtetett kémhálózatot leplezett le, amely az ukrán védelemről gyűjtött információkat.
A külügyminiszter szerint a legújabb ukrán „lejáratóakciónak” is az az oka, hogy Magyarország békét akar.
Az SZBU szerint a két – azóta letartóztatott – gyanúsított korábban az ukrán hadseregben szolgált, és a magyar katonai hírszerzés összekötője szervezte be őket, aki pénzt és a titkos kommunikációt szolgáló berendezést is adott nekik. A feladatuk az volt, hogy információkat adjanak át a kárpátaljai ukrán légvédelmi állásokról és más katonai képességekről.
A Telex titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt írta pénteken, egy hosszú, hónapok óta zajló titkosszolgálati háború egyik állomása ez az ügy is, de azt nem tudták megmondani, mennyire helytálló az SZBU közlése, vagy hogy ki lehet az a két személy, akit Ukrajnában letartóztattak.
A lap szerint ugyanennek a játszmának a részeként múlt héten egy Magyarországra berepülő drónt is lelőttek.
Az ügyre reagált Orbán Viktor miniszterelnök is, aki „lejáratóakciónak” nevezte az esetet, amelyet szerinte az váltott ki, hogy Brüsszelnek és Kijevnek nem tetszik a véleménynyilvánító szavazás.
Borítékolható volt az Ukrajna csatlakozása elleni, a „nemzeti konzultációknál több, a népszavazásnál kevesebb” voksolás eredménye, amelynek nem csak a nemzet állítólagos egységének demonstrálása volt a célja, hanem a kampánygépezet éles tesztelése is.