A jövőben a Mol-csoport stratégiai befektetőként vesz részt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) fenntartásában, és az intézmény új, magánfenntartású egyetemi működési modellre tér át – jelentette be a BME és a Mol, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, a BME szenátusának és az egyetem vezetőinek jelenlétében.
Közlésük szerint a megújulás célja, hogy hosszú távon fenntartható és versenyképes szervezeti és finanszírozási struktúrát biztosítson a képzés és a kutatás-fejlesztés számára. Az erről szóló szerződés szerint a Mol 50 milliárd forintért vásárolja meg a BME fenntartói jogával rendelkező BME Fenntartó Zrt. részvényeit.
Erről a konstrukcióról itt írtunk bővebben:
Az egyetemfenntartó cégben az állam egy elsőbbségi részvény révén fenntartja stratégiai felügyeleti jogait, míg az egyetem tulajdonában álló másik típusú elsőbbségi részvény biztosítja az intézmény részvételét a BME jövőjét érintő fontos kérdésekben. A BME nyolc karán több mint 20 ezer hallgató tanul, köztük sok a külföldi diák, és az intézmény évente több mint 12 ezer új jelentkezőt vonz.
„A Műegyetem nem csupán a múlt, hanem a jövő is: a magyar mérnöki tudás fellegvára, most pedig egy új korszak küszöbén áll, ahol az egyetem és az ipar stratégiai szövetséget köt. A Mol 50 milliárd forintos befektetésének az üzenete egyértelmű: az egyetemek és a gazdasági szektor szoros kapcsolata a fejlődés garanciája” – értékelte az új helyzetet Hankó Balázs miniszter.

„A BME-vel való együttműködés lehetővé teszi számunkra, hogy korszerű tudással rendelkező mérnököket képezzünk, és valós ipari kutatásokat valósítsunk meg” – ezt már Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója állapította meg. Charaf Hassan, a BME rektora arról beszélt, hogy „a BME kivételes lehetőségeire szabott konstrukció született (…) most rajtunk múlik, milyen egyetemet építünk.”
Ahogy arról korábban a HVG is írt, a BME szenátusa tavaly év végén jelentős többséggel támogatta az átalakulást. Azóta pedig, márciustól az egyetem oktatói közalkalmazottakból munkavállalókká váltak, ami utat nyit a régóta várt béremelésnek is. A HVG Charaf Hassan rektorral az átalakulásról tavaly év végén készített interjúja pedig itt olvasható: