Ösztöndíjasokat fogadunk a puccsisták által irányított Maliból

Az nem derül ki a külügyminiszter közleményéből, hogy a franciákat kiutasító, orosz zsoldosokkal együttműködő nyugat-afrikai ország katonai rezsimje milyen szakos hallgatókat küld majd.

Ösztöndíjasokat fogadunk a puccsisták által irányított Maliból

A külgazdasági és külügyminiszter a Hivatalos Értesítőben csütörtök este közzétett egy közleményt, amely szerint Magyarország és Mali megállapodott abban, hogy a „Stipendium Hungaricum ösztöndíjak biztosításáról szóló Megállapodás” július 31-én hatályba lép, és öt évig marad hatályban.

Csakhogy a 2022-es kormányrendelet, amelyre hivatkozik, egy szóval sem említi a Mali Köztársaságot. Általánosságban szól partnerekről, akikkel felsőoktatási együttműködésről állapodott meg a kormány, vagyis nem lehet tudni, hogy hány és milyen szakos diák várható. Márpedig Mali érdekes ország.

Több más nyugat-afrikai volt francia gyarmathoz – Burkina Fasóhoz, Guineához és Nigerhez – hasonlóan 2020-ban ott is puccsal döntötték meg az elnök uralmát. A külügyi közleményből nem világos, hogy az ösztöndíj-megállapodást már a puccsistákkal kötötte-e meg a magyar kormány, de mivel azóta öt év telt el, valószínűleg igen.

Közben az ENSZ békefenntartók befejezték történetük második legvéresebb misszióját Maliban, mert a katonai kormányzat távozásra szólította fel a szervezetet.

Viszont miután az ország szakított egykori gyarmattartójával, Franciaországgal, egyre nagyobb befolyást szerez az egykori orosz Wagner-zsoldoscsapat, amelyet az orosz védelmi minisztérium Afrikai Hadtestre keresztelt át. Mint a HVG tavaly megírta: „Rezsimmentési csomag” – így lehetne összefoglalni az Afrikai Hadtest ajánlatát egy friss tanulmány szerint, amelyből a londoni BBC idézett. A lényeg az, hogy afrikai diktátorok, juntavezérek és puccsisták védelmet kapnak a hatalmuk megőrzéséért, illetve katonai kiképzésért cserébe, fizetni pedig bányákkal, stratégiailag fontos, illetve jól jövedelmező nyersanyagokkal, egyéb gazdasági érdekeltségekkel lehet.

Az is tavalyi hír, hogy Mali megszakította a diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával. A bejelentés azt követően érkezett, hogy az ukrán katonai hírszerzés vezetője, Andrij Juszov közölte: Kijev segíti az oroszokkal szövetséges ország kormánya ellen küzdő tuareg lázadókat.

Mindezek alapján érdekes lehet, hogy mire képezik majd ki Magyarországon a Maliból érkező ösztöndíjas hallgatókat.