Tetszett a cikk?

A munkaerő szabad áramlása az Európai Unión belül nem csak jogi, de gazdasági kérdés is, hiszen – a csaltakozók álláspontja szerint – az EU versenyképességét javítaná a korlátozások mérséklése.

A tagállamok versenyképességi ügyekkel foglalkozó tanácsának Gottfried Péter, a Külügyminisztérium integrációs államtitkára hangsúlyozta: nem lehet azt állítani – mint ahogy az EU teszi –, hogy az unión belüli négy alapszabadság érvényesülése – a tőke, az áruk, a személyek és a szolgáltatások szabad áramlása –, azaz az egységes belső piac működése milyen hasznos az EU gazdasági fejlesztése szempontjából, miközben éppen az egyik ilyen alapszabadságot, a munkaerő szabad vándorlását akarják akadályozni a szervezet bővülése után egy ideig.



Az államtitkár elmondta, hogy a tanácskozáson a lengyel, a szlovén, az észt és a cseh küldöttek is csatlakoztak ehhez az érveléshez. Vagyis a május 1-jén belépő új tagországok megpróbálnak az utolsó pillanatig érvelni a munkaerőpiaci korlátozások enyhítése érdekében.



Gottfried úgy vélte, hogy a munkaerő áramlásának korlátozása alapján a jelenlegi tagállamok öt különböző kategóriába oszthatók. Az elsőbe Írország és Nagy-Britannia tartozik: ők azt mondják, hogy nem baj, ha jönnek a kelet-közép-európai munkavállalók, csak ne éljenek vissza a szociális ellátórendszerekkel (azaz például ne a munkanélküli segélyek felvétele végett érkezzenek hozzájuk), ezért a szociális ellátást az esetükben feltételekhez kötik.



A második kategóriába azok az országok tartoznak (dánok, svédek), amelyek beengedik az új munkavállalókat, de ellenőrizni akarják, hogy azok ne a többieknél alacsonyabb bérekért dolgozzanak, ezzel aláásva a helyi munkabérszintet. Hollandia a harmadik eset: nem csak kvótákat szab az újonnan csatlakozó országok számára, de azt is megmondja, hogy olyan állások betöltésére jöhetnek csak az országba, amelyekre nincs holland vállalkozó. Gottfied kijelentette, hogy a magyar álláspont szerint ez a rendelkezés egyáltalán nem az integráció irányába mutat.



A negyedik kategória Németország és Ausztria, amelyek egy adott kvótán belül kiszámítható piacrajutást engedélyeznek. Végül jön az összes többi EU-ország, amelyek nem indokolták döntésüket, csak annyit közöltek, hogy élni akarnak a csatlakozási szerződés nyújtotta korlátozási lehetőségekkel. Gottfried szerint Magyarország számára a brit és az ír álláspont elfogadhatónak tűnik, de az összes többi országnál a kormány az álláspont módosítása, a munkaerő szabad áramlását korlátozó lépések felülvizsgálata érdekében lobbizik.



A versenyképességi tanács ülésén egyébként alapvetően a március végi, hagyományosan gazdasági kérdésekkel foglalkozó EU-csúcs előkészítésével foglalkoztak. A résztvevők megállapították: úgy tűnik, Európában végre gyorsul a gazdasági növekedés. Ennek két fő okát a világgazdasági környezet javulásában, valamint a bővítés várható kedvező hatásaiban látták. (MTI)
„Iszom egy pohár bort, és beájulok a tévé előtt" – 10 tévhit az alvászavarról

„Iszom egy pohár bort, és beájulok a tévé előtt" – 10 tévhit az alvászavarról

Újraszámolták a fákat Kínában, és már épül a Kínai Nagy Zöld Fal

Újraszámolták a fákat Kínában, és már épül a Kínai Nagy Zöld Fal

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Hordágyon vitték le a pályáról Gulácsi Pétert egy durva ütközés után

Hordágyon vitték le a pályáról Gulácsi Pétert egy durva ütközés után