Tetszett a cikk?

A bruttó nominális átlagkereset az első hét hónapban 8,6 százalékkal, a nettó átlagkereset 7,3 százalékkal, a reálkereset pedig a fogyasztóiár-index 7,1 százalékos növekedése mellett 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az idén az első hat hónapban a bruttó átlagkereset 8,6 százalékkal, a nettó átlagkereset 7,4 százalékkal, a reálkereset - a fogyasztóiár-index 7,1 százalékos növekedése mellett - 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Tavaly január-júliusban a bruttó nominális átlagkereset 14,1 százalékkal, a nettó átlagkereset 18,1 százalékkal, a reálkereset pedig a fogyasztóiár-index 4,4 százalékos növekedése mellett 13,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A KSH közleménye szerint a legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma a nemzetgazdaságban átlagosan 2,787 millió volt 2004. január-júliusban, ami 0,9 százalékkal nagyobb az előző év azonos időszakinál. Ezen belül a versenyszféra létszáma 1,5 százalékkal nőtt, a költségvetésé pedig 1 százalékkal csökkent.



Az idén az első hét hónapban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 142300 forintot ért el, a versenyszférában dolgozók átlagosan 134400 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 161300 forintot kerestek. A bruttó nominális keresetek a nemzetgazdaságban 8,6 százalékkal, a versenyszférában 9,8 százalékkal, a költségvetési területen 6,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A KSH adatai szerint a költségvetés fő területeire első félévig jellemző tendencia júliustól megváltozott. A közigazgatási dolgozók 10 százalék körüli átlagkereseti dinamikája júliusban 4,4 százalékra csökkent, ugyanis a tavalyi év második felében végrehajtott, a köztisztviselőket, bírákat, ügyészeket érintő béremelések áthúzódó hatása már csak részben érvényesült ekkor. Az oktatás és az egészségügy területén az első félévi 2,5 százalékos, illetve 3,9 százalékos keresetnövekedést július hónapban 21,8 százalékos, illetve 7,1 százalékos emelkedés követte, a közalkalmazottakat érintő, július l-jétől hatályos illetménypótlékalap-emelés miatt.



A KSH közölte, hogy a legjobban fizető gazdasági ágazat a pénzügyi tevékenység volt, itt 314 ezer forint volt az átlagkereset az első hét hónapban. Átlag alatt kerestek a foglalkoztatottak a textília-, textiláru-, illetve a bőrtermék-, lábbeligyártásban, a máshova nem sorolt feldolgozóiparban, a szálláshely-szolgáltatásban, vendéglátásban, továbbá a mezőgazdaságban és az építőiparban. A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 91900 forintnak felelt meg január-júliusban: ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 68700 forint, a szellemieké pedig 119100 forint volt. A nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 149400 forint – január-júliusi átlagos középárfolyamon számítva 585 euró – volt, ami 9,5 százalékkal több az előző év azonos időszakinál. A munkajövedelem kereseten felüli része 2004. január-júliusban munkavállalónként átlagosan 4,8 százalék volt. (MTI)
Kínában kis hal, Magyarországon nagyra nőne: mit lehet tudni a Xinzhi-ről, amely Hatvanban épít új gyárat?

Kínában kis hal, Magyarországon nagyra nőne: mit lehet tudni a Xinzhi-ről, amely Hatvanban épít új gyárat?

A német szélsőjobb programját akár a Karmelitában is írhatták volna, mégsem közeledik a Fidesz az AfD-hez

A német szélsőjobb programját akár a Karmelitában is írhatták volna, mégsem közeledik a Fidesz az AfD-hez

David Pressman – az ember, aki három szankciót jelentett be, de sosem találkozott Orbán Viktorral

David Pressman – az ember, aki három szankciót jelentett be, de sosem találkozott Orbán Viktorral

Száz fontot számol fel egy brit vendéglő, ha valaki ananászt kér a pizzájára

Száz fontot számol fel egy brit vendéglő, ha valaki ananászt kér a pizzájára