Papp István, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség elnöke vázolta így a hatósági bizonyítványok kiadására vonatkozó jogszabály május 25-től hatályos módosítása előtti helyzetet.
Elmondta, valamit tenni kellett, mert legfeljebb napi száz ügyfélre számítottak, erre voltak felkészülve, s e helyett napi 400-450 jelentkezett már májusban. Az sem volt elfogadható, hogy alapfeladatuktól, a munkaügyi ellenőrzésektől kellett elvonni az ide átcsoportosított létszámot.
Az elnök hangsúlyozta: a jogszabály-módosítás lényege, hogy az állami támogatásokhoz szükséges hatósági bizonyítványt nem a támogatást igénylőnek kell beszereznie, hanem a támogatást folyósító intézmény, szervezet jogcímenként összegyűjti, csoportosítja az igényeket és együtt adja le a hatóságnak. Mindez sokkal gyorsabb ügyintézést tesz lehetővé. Tovább könnyíti majd a munkát az a számítógépes program, amelyet már megrendeltek.
Papp István elmondta: eddig összességében a múlt év augusztusától 23 ezer hatósági bizonyítványt adtak ki. A közbeszerzési eljárásban való részvételhez a múlt év augusztusától kell igazolni a rendezett munkaügyi kapcsolatokat. A megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatásához a múlt év novemberétől, a különféle állami támogatásokhoz 2006 januárjától kell beszerezni ezeket a hatósági bizonyítványokat.
Azoknak nem igazolják a rendezett munkaügyi kapcsolatokat, akik közbeszerzési eljárás esetén munkaszerződés, bejelentés, vagy külföldieknél munkavállalási engedély nélkül foglalkoztattak, s ezt a munkaügyi ellenőrzés bizonyítja. A megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatásához és minden más állami támogatáshoz ezen kívül még be kell tartani további munkaügyi jogszabályokat is, így például a munkaidőre, a pihenőidőre, a bérezésre vonatkozó előírásokat, ezt is igazolja a hatósági bizonyítvány.
A 23 ezer hatósági bizonyítványból 23 vonatkozott arra, hogy a kérelmező a munkaügyi jogszabályok be nem tartása miatt nem vehet részt közbeszerzési eljárásban, illetve két kérelmező ilyen okok miatt nem veheti igénybe az állami támogatást - jegyezte meg az elnök.
A jogszabály-módosítással, a számítógépes program segítségével elérik, hogy legkésőbb nyolc napon belül megkapják a hatósági bizonyítványokat a támogatást nyújtó intézmények, szervezetek - foglalta össze a jelenlegi helyzetet Papp István.
Az állami támogatást igénylőnek eddig be kellett szereznie az Egyenlő Bánásmód Hatóság igazolását is arról, hogy betartotta az egyenlő bánásmódra vonatkozó szabályokat.
Gyarmati Edit, az Egyenlő Bánásmód Hatóság főosztályvezetője elmondta, csaknem hatezer hatósági bizonyítványt adtak ki erről az év eleje óta.
Az általuk kiadott hatósági bizonyítványban az áll, hogy a kérelmező megtartotta az egyenlő bánásmód követelményét. Nem csak munkavállalóira illetve a nála munkára jelentkezőkre vonatkozóan, de általában, egyéb esetekben is. Így például ha egy vendéglátó egységet üzemeltető cég kér hatósági bizonyítványt, minősítésekor az
is diszkriminációt jelent ha nem szolgálta ki a roma vendégeket, vagy üzlethelyiségek, lakások bérbeadásával foglalkozó cégnél diszkriminációnak számít az is, ha nem ad bérbe helyiségeket romáknak, vagy más társadalmi csoportba tartozónak.
A bizonyítványt viszont csak akkor nem adják ki, ha a diszkriminációért pénzbüntetést is kiszabtak. Mivel a hatóság sok esetben csak a jogsértő magatartás megszüntetésére szólít fel, vagy a szankcióként közzéteszi az elmarasztaló határozatot - azaz bírságot nem szab ki -, az ilyen jogsértések esetén a hatósági bizonyítvány kiadható.
A hatóság fennállásának másfél évében mintegy húsz elmarasztaló határozatot hoztak. A hatezer kiadott hatósági bizonyítványból csak egy volt, amelyet az elmarasztalást követően, de bírság kiszabása nélkül adtak ki.
Gyarmati Edit is fontosnak tartja, hogy a jogszabály-módosítás alapján május 25-től már nem közvetlenül az állami támogatás igénylői kérelmezik tőlük a hatósági bizonyítványt, hanem a támogatást folyósító intézményeknek, szervezeteknek küldik meg. Ez, mint mondta, sokkal gyorsabb, az ügyfeleket jobban szolgáló ügyintézést tesz lehetővé.
Az igazolást kiadó hatóságok ezért arra kérik az állami támogatásokat igénylőket, hogy az igazolásra vonatkozó kérelmet már ne nyújtsák be hozzájuk. Azok a munkáltatók, akik a bizonyítvány iránti kérelmüket már benyújtották és az igazolást még nem kapták meg, azt már nem állítják ki részükre, hanem a támogatást nyújtó intézménynek, szervezetnek küldik el - hívta fel a figyelmet Gyarmati Edit.