A következő hét évben a társadalmi megújulás jegyében összesen csaknem 1100-1600 milliárd forintot lehet a humán erőforrások fejlesztésének különböző feladataira fordítani - mondta Magyar Bálint csütörtökön, Budapesten.
A Fejlesztéspolitikai Irányító Testület alelnöke a kormányszóvivői sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "810-1027 milliárd forint közötti mozog az (az összeg), amelyet feltehetően fel lehet használni az emberi erőforrások fejlesztésére, a humán infrastruktúra fejlesztésére 359-634 milliárd forint közötti az az összeg, amelyről majd a társadalmi vitát követően a kormány véglegesen dönteni fog". A politikus tájékoztatása szerint a humán terület részei a foglalkoztatáspolitika, a szociálpolitika, az egészségügy és az oktatás.
Magyar Bálint a következő évek fejlesztési irányai közül a foglalkoztatáspolitikán belül az Állami Foglalkoztatási Szolgálat és a szociális ellátó rendszerek összehangolását, a munkaerőpiac információs rendszereinek fejlesztését, a Regionális Képzési Hálózat kialakítását, valamint a Térségi Integrált Szakképző Központok továbbfejlesztését emelte ki. Ez utóbbi esetben hangsúlyozta: az I. Nemzeti Fejlesztési Terv részeként 16 ilyen intézmény jött létre, míg a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben további 35-40 ilyen központ kialakítása a terv.
A szociálpolitikai feladatok között a politikus elsősorban a leghátrányosabb helyzetű térségekben élők társadalmi integrációjának elősegítését említette. Az egészségügy területén - egyebek mellett - a következő hét év kiemelt célja a regionális ellátórendszerek kialakítása. Ebben szerepet kapnak a Szegeden, Pécsett, Debrecenben és a fővárosban működő egyetemi klinikák – mondta Magyar Bálint.
Az oktatás és kultúra területén kiemelt feladat - egyebek mellett - a hátrányos helyzetű térségekben a komplex közoktatás-fejlesztés, a Felsőoktatási Nemzeti Pályatárs Ösztöndíj Program elindítása - ismertette a részleteket a politikus, aki elmondta: a sokféle program közül a kulturális infrastruktúra fejlesztését, a kastélyok és múzeumok fejlesztési programjait is meg lehet említeni.
Az EU-ban volt olyan ország, amely nem tudott megfelelően élni a társadalmi megújulás lehetőségével, más országok viszont jól ki tudták használni az e célra rendelkezésre álló forrásokat, "teljes struktúra váltást hajtottak végre" – mondta Magyar Bálint. Nekünk ez utóbbi példát kell követni – hangsúlyozta.