szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tovább erősödik a gazdasági szereplők közreműködése a szakképzésben, a felnőttképzésben, többek között ezt a célt szolgálja az erre vonatkozó törvények január elsejétől hatályos módosítása.

Az országos gazdasági kamarák, az országos gazdaságiérdekképviseletek, az ágazati szakmai kamarák képviselői is részt vesznek abban a bizottságban amely folyamatosan figyelemmel kíséri a szakképzés fejlesztését, korszerűsítését, illetve javaslatot tehet az Országos Képzési Jegyzék az aktuális követelmények szerinti módosítására. A munkaügyi miniszter az oktatási tárca vezetőjével közösen hozza létre ezt a bizottságot.

A törvénymódosítás nagyobb lehetőséget ad majd a mikro- és kisvállalkozásoknak saját dolgozóik képzésére. A szakképzési hozzájárulási kötelezettségük 60 százalékát használhatják majd fel erre a célra, az általános 33 százalékos lehetőség helyett. Több lehetőséget kapnak a gazdasági kamarák a szakmai vizsgáztatásban, a vizsgaelnökök kijelölésében.

A gyakorlati képzésben szerepet vállaló cégek figyelembe vehetik majd a tanulók szorgalmát, szakmai előmenetelét amikor félévente emelniük kell a tanulóknak járó illetményt. Változik az illetmény induló összege, a minimálbér 15 százaléka helyett, 20 százalék lesz.

Az illetmény felső határa a minimálbér 50 százaléka. Kedvezőbb lesz a tanulószerződéses gyakorlati képzés költségeire választható átalány összeghatára. Az átalányt választó vállalkozásnak nem kell tételes elszámolást készíteniük. Az átalány összeghatára a minimálbér 1,5-szereséről 2-szeresére változik.

A Nemzeti Szakképzési Intézetet összevonják a Nemzeti Felnőttképzési Intézettel. Összevonják az Országos Szakképzési Tanácsot és az Országos Felnőttképzési Tanácsot is. A törvénymódosítást erősíti, hogy a Szociális és Munkaügyi Minisztérium a közelmúltban megállapodást kötött a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával. A megállapodás szerint a kamara a 2004-ben felügyelete alá helyezett 16 szakmában hamarosan megkapja a vizsgaelnökök kijelölésének jogát is. A megállapodásban szerepel, hogy további 11 szakmánál is átadja a minisztérium a szakmai és vizsgakövetelmények gondozását a kamarának.

A megállapodás célul tűzi ki azt is, hogy a kamara részére átadott 16 szakmában a jövő évben induló tanévtől a Szakma Kiváló Tanulója versenyt is a gazdaság szereplői szervezhetik. Így nagyobb közfigyelmet kaphatnak a versenyek, a gyakorlati követelmények jobban érvényesülnek a vizsgafeladatokban.

MTI Karrier

Négymilliárdos program indul felnőttképzésre

Átlagosan 262500 forintos képzési támogatást vehetnek igénybe az idén mindazok, akiknek nincs alapfokú iskolai végzettségük, szakképesítésük vagy szakmájuk nem piacképes – közölte Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter.

hvg.hu Karrier

Felsőfokú felnőttképzés

Az új felsőoktatási törvény az egyetemeken és a főiskolákon folyó felnőttképzés szempontjából is jelentős változásokat hozott. A felsőoktatásban tanulók csaknem fele tulajdonképpen felnőttképzésben vesz részt, bár lehet, hogy az érintett maga nem is tud erről.

MTI Karrier

9,1 milliárd jutott felnőttképzésre 2002-2005 között

A 2002-2005 között kiírt felnőttképzési pályázatok nyerteseinek támogatására 9,1 milliárd forintot használt fel a Nemzeti Felnőttképzési Intézet (FNI), amelynek nyomán 39 ezer munkavállaló vagy munkanélküli képzése valósulhatott meg - mondta Csizmár Gábor foglalkoztatási és munkaügyi miniszter csütörtökön Budapesten az NFI három éves fennállása alkalmából rendezett tájékoztatón.

Eláruljuk, ki lesz három budapesti színház igazgatója

Eláruljuk, ki lesz három budapesti színház igazgatója

Májátültetéssel lett rákos, és meghalt egy arizonai férfi

Májátültetéssel lett rákos, és meghalt egy arizonai férfi

Fontos, hogy mindenki jól érezze magát a munkában, de azután is

Fontos, hogy mindenki jól érezze magát a munkában, de azután is

A pénzügyi tudatosságnak nincs alsó korhatára

A pénzügyi tudatosságnak nincs alsó korhatára