Peter Hain északír-ügyi miniszter, aki jelöltette magát a Labour helyettes vezetői posztjára Tony Blair kormányfő várható távozása után, a konzervatív The Sunday Telegraphnak azt mondta: a londoni pénzügyi negyedben kiosztott több millió fontos jutalmak "groteszk" méretű vagyoni különbségeket eredményeznek, amelyek "az irigységet és a bűnözést táplálják". Hain szerint az átlagfizetésből élők úgy érzik, hogy kialakult "egy szupergazdag osztály a csúcson". Amikor négyezer citybeli alkalmazott több mint egymillió font prémiumot kap, "azt az emberek nem tartják arányosnak" - tette hozzá.
A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég - néhány hete kiadott becslése szerint a 2006-2007-es prémiumszezonban a City befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó alkalmazottai az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3400 milliárd forint) jutalmat vihettek haza. A CEBR szerint az idei szezonban a City alkalmazottai közül 4200-an részesültek egymillió font feletti jutalomban a tavalyi 3000 prémiummilliomos helyett.
Az intézet szerint a Cityben kiosztott jutalmaknak mintegy a fele a londoni ingatlanpiacra áramlik. Az egyik vezető londoni ingatlanár-figyelő cég, a Hometrack nemrég kiadott jelentése szerint a citybeli rekord prémiumok és a lakóingatlan-hiány máris az egekbe hajtotta a londoni lakásárakat.
Peter Hain azt mondta: nem hiszi, hogy a citybeli alkalmazottak csak az ilyen mértékű prémiumokért dolgoznak ott. "Miért nem adják oda annak a 8,8 milliárd fontnak a kétharmadát jótékonysági célokra, vagy olyan rehabilitációs beruházásokra, amelyek a City bőségétől egy mérföldre élő munkanélküli fiatalok javát szolgálják" - kérdezte a miniszter.
Hain alig burkoltan utalt arra, hogy a hatalmas prémiumokat esetleg jogi úton korlátozzák, mondván: a Citynek saját érdekében állna a példamutatás, ha nem akarja kitenni magát szélesebb körű szabályozást vagy adómódosításokat célzó támadásoknak. Hozzátette: a kérdés vagy önszabályozással, erkölcsi és társadalmi felelősséget mutató módon oldódik meg, vagy "más megoldások merülnek fel".
A Brit Kereskedelmi Kamarák Szövetségének elnöke, David Frost azt mondta: a Citynek a legkevésbé a kormányzati fenyegetőzésre van szüksége. Adózott prémiumokról van szó, és az egyén dolga eldönteni, hogy ezt a jövedelmet mire költi - tette hozzá. Frost szerint egyébként "erősödik az emberbaráti tevékenység ... a vállalatok nagyon komoly mértékben jelen vannak környezetük életében".