szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közgazdászok veszélyesnek tartják az Oroszországban kialakult bérviszonyokat, és arra figyelmeztettek, hogy tömegével hagyhatják el az alkalmazottak az oktatási, az egészségügyi és a kulturális szférát.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A Nyezaviszimaja Gazeta című centrista elitlap hétfőn megjelent számában idézte Mihail Zurabov egészségügyi és népjóléti minisztert, aki elmondta: az átlagbér júniusban 12,7 ezer rubel (500 dollár) volt, ami megfelel a kelet-európai országok szintjének. A miniszter ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a béremelkedés ronthatja a viszonylag olcsó munkára alapozó orosz gazdaság versenyképességét.

A Zurabov által megnevezett átlagbér a jólét illúzióját kelti, ám nem szabad elfelejteni, hogy ez a nyersanyagtermelő és -exportáló társaságokat jellemző rendkívül magas fizetésből és a nagyon sok más ágazatban elterjedt rendkívül alacsony jövedelemből tevődik össze - mutatott rá Jevgenyij Gontmaher, az orosz tudományos akadémia gazdasági intézete társadalompolitikai kutatásokkal foglalkozó központjának vezetője.

Moszkvában a vonzónak számító fizetés mértéke már régen meghaladta az ezer dollárt (körülbelül 178 ezer forint), sok térségben viszont alig éri el a 200 dollárt. A nagyvárosokban az építőipar, a szállítás és a közüzemi szolgáltatások csak a külföldi bevándorlók munkájának köszönhetően működnek, de ők jobb fizetés reményében bármikor elhagyhatják Oroszországot. Orosz vállalkozók szerint nem is annyira a bérköltségek emelkedése jelenti ma már a problémát, hanem a szakképzett munkaerő hiánya.

Gontmaher adatai szerint a költségvetési szférában 7-8 ezer rubel (1 dollár/25,5 rubel) az átlagbér szintje, ami összesen 19 millió munkavállalót érint. A költségvetésből származó nyomorúságos fizetések egyes városokban alig haladják meg a létminimumot, más térségekben viszont vonzónak tűnnek. Az alacsony fizetések problémája nemcsak a mezőgazdaságban dolgozókat, hanem a költségvetési alkalmazottakat is sújtja.

Viktor Ivantyer akadémikus, a nemzetgazdasági előrejelzések intézetének igazgatója kiemelte, hogy a legjobban és a legrosszabbul fizetett 10-10 százalékos réteg átlagbére között mintegy huszonötszörös a különbség, miközben normális esetben ez 12-13-szoros differencia lehetne. Oroszországban az év végére tervezik 2300 rubelre (90 dollárra) emelni a minimálbért.

A prognózis szerint évi 6,6 százalékos GDP-növekedés mellett az átlagbérek 1000 dollárra nőnek, a lakosság több mint 50 százaléka havi 1100-1400 dollár jövedelmet kap, a szegénységi küszöb alatt élők aránya a jelenlegi 16-ról 6 százalékra esik vissza. A lakosság 60 százalékának lesz autója (jelenleg 11 százalék), és minden negyedik orosz megengedheti magának a külföldi utazást (jelenleg minden huszadik).

MTI Karrier

Lengyelországban elszabadultak a bérek

Lengyelországban a múlt hónapban szinte elszabadultak a bérek: 3,3 százalékos volt a havi emelkedés a vállalati szektorban, éves szinten a béremelkedés a múlt hónapra 9,3 százalékot ért el itt. A növekedés üteme hat év óta a leggyorsabb volt.

MTI Karrier

Duplájára emelnék a nyugdíjakat Romániában

Traian Basescu román államfő bejelentette, hogy aláírja azt a törvénytervezetet, amely szerint a következő két évben mintegy a duplájára emelkednének a nyugdíjak, de csak abban az esetben, ha a kormány pontosan megjelöli, hogy honnan teremti elő az ehhez szükséges pénzt.

Szijjártó: Újranyitják Magyarország szíriai nagykövetségét

Szijjártó: Újranyitják Magyarország szíriai nagykövetségét

Itt az első videó a cápáról, ami a Karib-tenger mélyén úszkál

Itt az első videó a cápáról, ami a Karib-tenger mélyén úszkál

„Nem engedhetném meg magamnak, hogy megvegyem a saját képeimet”

„Nem engedhetném meg magamnak, hogy megvegyem a saját képeimet”

Miért gyűlik össze a por akkor is, ha minden ablak zárva van?

Miért gyűlik össze a por akkor is, ha minden ablak zárva van?