Ha egy férfi és egy nő remekül megérti magát a munkahelyen, és szorosabb kapcsolat van köztük - baráti, lelki -, villámgyorsan elterjed a pletyka: biztos van valami köztük. A munkahelyi kapcsolatok (férfi és nő között) valóban hasonlítanak egy házasságra – ha a felek kitalálják a másik gondolatát, kérés nélkül kisegítik egymást, vagyis egy hullámhosszon vannak. Ez az „összetartozás” – ami nem párosul gyengéd érzelmekkel – mindkettejük munkáját előmozdíthatja, hatékonyságuk nő, munkakedvük szárnyalhat.
Egy amerikai álláskereső oldal tavalyi felmérése szerint a dolgozók 23 százaléka számol be arról, hogy a kollegiálisnál szorosabb kapcsolata van ellenkező nemű kollégájával. Mikor beszélhetünk munkahelyi „házasságról”?
© sxc.hu |
1. Ha bármire szükséged van – éhes, szomjas vagy, vagy csak ennél valamit, esetleg fáj a fejed, és nincs nálad gyógyszer – kollégád azonnal, kérés nélkül is kisegít, gondoskodik rólad.
2. Személyes megjegyzéseket tesz, viccelődik, és olyan témákat hoz fel, amelyeket csak ti ismerhettek.
3. Megmondhatod neki a véleményedet, és elvárhatod, hogy ő is őszinte lesz veled, akkor is, ha kellemetlen dolgot közöl, kritizál, vagy éppen lehord valamiért. A szoros kapcsolat, barátság ezeket is túléli, és nem marad sértettség, megbántottság a felekben.
4. Ha valami sikerélmény vagy örömhír ér a munkahelyeden, ő az első ember, akivel megosztod.
5. Nem csak munkahelyi dolgokról beszélgettek, együtt isszátok meg a reggeli kávét, munkaszünetben beszélgettek, együtt ebédeltek, és előfordul, hogy az irodán kívül is találkoztok.
6. Legalább annyit tud rólad, mint a legjobb barátaid, és mivel időtök nagy részét együtt töltitek, ez a kapcsolat mélyül.
7. Összhangban vagytok, ismeritek annyira a másikat, hogy be tudjátok fejezni egymás félmondatait.
Ha két kolléga szoros kapcsolatot ápol, mindkettőnek előnye származhat ebből, és ezt ki is használhatják. Biztonságot ad, ha van egy ellenkező nemű barátod, akire számíthatsz, akivel megbeszélheted a munkahelyeden adódó problémákat, a segítségét kérheted, miközben tudod, hogy nem él vissza a bizalmaddal.
A munkahelyi „társak” szerencsés esetben inspirálják egymást, és remekül tudnak együttműködni, jó csapatot alkotnak. A kiegyensúlyozott kapcsolatnak azonban vannak hátulütői is. Előfordulhat, hogy egyikük akkor is igyekszik lojális lenni a hozzá közel állóhoz, amikor esetleg másnak van igaza: legyen szó munkatársak közötti vitáról vagy bármilyen céges ügyről.
Az egymáshoz kötődők gyakran kizárják a többieket körükből és csak egymásra koncentrálnak, ezért nem lehet csodálkozni, ha különcnek nevezik őket, vagy rájuk sütik, hogy frakcióznak. Ha egyikük megbetegszik, előfordulhat, hogy a másik csak lézeng, nem tudja teljes erőbedobással végezni a munkáját, mert úgy érzi, hiányzik a motiváció.
A munkahelyi barátkozás biztonságérzetet ad, ám arra ügyelj, hogy ez ne nyomja rá a bélyegét a többi kollégával való kapcsolatodra, ne zárkózz el, és ne válj függővé, vagyis ne csak akkor tudj hatékonyan teljesíteni, ha társad is a közelben van, önállóságodat ne add föl, és akkor is képes legyél csapatmunkára, ha az illető mással kerül egy csapatba. Arról nem is beszélve, ha a jó kapcsolat tönkremegy, az egész iroda megsínyli az egykori társak közötti konfliktust.