Sok más európai ország után Ausztriában is bevezetik a központi érettségi vizsgákat.
Az osztrák kormány keddi ülésén határozott az érettségi-reformról, és minden valószínűség szerint a parlament is támogatja majd a javaslatot.
Jelenleg minden egyes iskola maga határozza meg a vizsgakérdéseket Ausztriában. A feladatok egységesítésével az írásbeli érettségin három tárgyból - német nyelv és irodalom, matematika, idegen nyelv - országszerte ugyanazokat a kérdéseket kapják majd a diákok, tanáraik pedig egységes kulcs szerint javítják ki és osztályozzák a dolgozatokat. A reform másik újítása, hogy az utolsó évben egyfajta "szakdolgozatot" kell írniuk a középiskolásoknak. Ezzel azt kell bizonyítaniuk, hogy képesek önálló kutatómunkára, természetesen az életkoruknak és a tananyagnak megfelelő készségek és ismeretanyag alapján. A szóbeli vizsgákra a szaktanárok továbbra is maguk állítják össze a kérdéssorokat.
Az általános képzést nyújtó középiskolákban - vagyis gimnáziumokban - 2014-ben, a szakmai képzést adó középiskolákban 2015-ben vezetik be az új rendszert. Egy 2007-ben készült, harminc európai országot vizsgáló európai uniós kimutatás szerint Ausztria mellett csak Liechtensteinben, Izlandon és Belgiumban nincs központi érettségi.
Az osztrák szakminisztérium azért kezdeményezte az egységes vizsgakövetelmények bevezetését, hogy javuljon a középfokú oktatás színvonala. "A szülőknek biztosaknak kell lenniük abban, hogy minden állami iskola magas színvonalú képzést nyújt" - mondta Claudia Schmied oktatási miniszter májusban a tervet ismertetve.
A diákszervezeteknél elutasításra talált az egységes érettségi, olyannyira, hogy a tavaszi PISA-felmérések bojkottjára szólították fel a középiskolásokat, részben sikerrel. Szerintük más módon kellene javítani az oktatást, például a tanárok értékelési rendszerének átalakításával. Egy nemrég készült felmérés viszont azt mutatta ki, hogy a lakosság 69 százaléka támogatja az egységes érettségi bevezetését.