Újabb napelemfarmokra csapott le a Meta, hogy működjön a mesterséges intelligenciája
A Meta Texasban már a negyedik olyan napelemfarmmal kötött megállapodást, amely zöldenergiát szolgáltat majd a vállalatnak. Várhatóan 15-20 éven át.
HVG
A mesterséges intelligencia használata óriási mennyiségű energiát emészt fel a világon. Az ezzel foglalkozó jelentések szerint brutális mértékben növeli az MI a károsanyag-kibocsátást – és úgy tűnik, nincs megállás –, miközben a Microsoft mellett már a Google is azon gondolkodik, hogy atomenergiát vásárol a rendszer működtetéséhez.
Hasonló dolgot tervez a Meta is, emellett azonban a napelemes rendszerek által megtermelt energiát is felhasználná. A vállalat csütörtökön egy újabb nagyszabású megállapodást írt alá, így Texas és Kansas államban összesen 650 MW napelemes erőforrás áll majd a cég rendelkezésére, hogy üzemeltetni tudja a mesterséges intelligenciáját. Előbbi helyen 400, utóbbi helyen 250 MW-os rendszert bérel a Meta – számolt be róla a TechCrunch.
A vállalat megújulóenergia-kapacitásában így már 12 GW-ot lehet összeszámolni.
A Google nemrég együttműködési megállapodást kötött az amerikai Kairos Power nevű startup céggel, amely 2035-ig összesen hét darab kis moduláris reaktort épít a cég számára.
A fejlesztő AES jellemzően két-három évvel a termelés megindítása előtt köti meg a megállapodásait. Ezek átlagos időtartama 15-20 év szokott lenni.
A lap megjegyzi: ez már a negyedik napelemes megállapodás, amely Texas államhoz kapcsolódik, és amit megkötött a Meta. A mostani mellett van egy 595, egy 500 és egy 200 MW-os megállapodás is.
Mivel a napelemfarmokat fokozatosan kapcsolják be, így a Meta már azelőtt áramhoz jut majd, hogy az AES elkészülne a teljes farm kiépítésével.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.