Módosul a felnőttképzési törvény: változások januártól
Elfogadta az Országgyűlés a felnőttképzési törvény módosítását, ezzel befejeződött a csaknem három évig tartó egyeztetés. Kiket, hogyan érint mindez, milyen változásokra lehet számítani?
Az új szabályozás értelmében az államilag támogatott felnőttképzésben részt vevőket elektronikus úton regisztrálják és nyilvántartják. Az egykori miniszter szerint erre azért van szükség, hogy nyomon tudják követni a források felhasználását, legyen nyoma, ha valaki nem saját zsebből fizeti a képzést - államilag támogatott oktatásban részesül -, hogy élete során mikor, milyen kurzuson, tanfolyamon vett részt. „Egyesek sosem kapcsolódnak be az államilag támogatott felnőttképzésbe, míg mások számos tanfolyamot elvégeznek, anélkül, hogy ez befolyásolná karrierjüket, javítana elhelyezkedési esélyeiken” - tette hozzá Magyar Bálint.
© sxc.hu |
Az online képzés legfőbb előnye, hogy olcsóbb, mint a hagyományos, könnyebben elérhető, hiszen a résztvevő időbeosztásától függ, mikor tanul. „A felnőttképzésben részt vevők kétharmada, háromnegyede online képzésben vesz részt Nyugat-Európában” - ismertette a statisztikát Magyar Bálint, hangsúlyozva, hogy a hagyományos oktatás drága és kevesebb emberhez jut el. A digitális írástudás elsajátítása kötelező lesz a legalább 240 órát meghaladó felnőttképzési kurzusok résztvevőinek, függetlenül a képzés típusától (hogy általános, nyelvi vagy szakmai oktatásról van-e szó). „E nélkül ma már lehetetlen információhoz jutni, tájékozódni, munkát keresni” - indokolta az online jártasság elsajátításának fontosságát Magyar. Emellett a közoktatási intézményeknek lehetőségük lesz a könnyített akkreditációra, így eredményesebben kapcsolódhatnak be a felnőttképzésbe.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) közlése szerint a fent említett törvénymódosítás elfogadásával a szakképzési törvény nem változik jelentősen 2010 január elsejével. Változás jelent majd, hogy a vizsgaszervezést egy (később) kormányrendeletben kijelölt hivatal végzi majd, amely eddig is szakképzési feladatot látott el.
„A felnőttképzés a tervezett előírásokkal nem fog többe kerülni, sőt, a vizsgaszervezésre jogosultságot kapó intézmények engedélye a jelenlegihez képest kiterjedtebb lesz, például az ország teljes területére és visszavonásig érvényes lesz (eddig legfeljebb 4 évre kaphatták meg)” - olvasható az SZMM honlapján.