Öt érv, miért érdemes fejvadászhoz fordulni
Hónapok óta nem találsz állást, pedig mindent bevetettél: felhívtad az ismerőseidet, barátaidat, hátha tudnak segíteni? Folyamatosan böngészted az internetes álláskereső oldalakat, ám ezidáig nem akadt egyetlen lehetőség sem, sőt, ötleted sincs, hogy hogyan, merre tovább? Keress fel egy szakembert, aki napról napra követi a munkaerő-piaci változásokat, tisztában van a kereslettel és a kínálattal. Tippek.
Sokan úgy futnak neki az álláskeresésnek, hogy azonnal bejelentkeznek egy fejvadászcéghez. Mások elgondolkodnak, hogy érdemes-e közvetítőket is bevonniuk a keresésbe, megint mások a módszer hatékonyságát kérdőjelezik meg. Nem célunk, hogy fejvadász cégekhez hajtsuk az elkeseredett álláskeresőket, de tény, hogyha valaki gyorsan és különösebb erőfeszítés nélkül szeretnél álláshoz jutni, több vasat kell a tűzben tartania.
Álláskeresés segítséggel
A munkaerő-közvetítő cégek egy része csak szellemi foglalkozásúakat toboroz, míg akad, amelyik – igaz, viszonylag kevés – csak fizikai munkákra keres jelentkezőket, az ügynökségek egy része pedig mindkét területre toboroz. Hagyományos, alacsonyabb pozíciók esetében könnyebb dolguk van a munkaerő-közvetítő irodáknak, ugyanis jelentkezők tömegéből választhatnak, így nincs szükség különleges szűrési technikára – többkörös állásinterjúra sem -, hogy megtalálják a megfelelő jelöltet egy-egy meghirdetett pozícióra.
© sxc.hu |
„Mivel az esetek 80 százalékában a betöltésre váró pozíciók nem hirdethetők, bizalmasan kell kezelni őket, marad a direkt módszer, a fejvadászat” – mesélte a hvg.hu-nak korábban Hevő Hajnalka, a Trenkwalder kiválasztásért felelős üzletágvezetője. A felsővezető toborzással foglalkozó cégek évente legfeljebb nyolcvan-száz embernek találnak munkát, de mivel az értékes munkaerőre nagy a kereslet, magasabb megbízási díjjal dolgoznak. Az álláskeresőknek azonban nem kell fizetniük, ha bekerülnek a fejvadász cégek adatbázisába, sikeres elhelyezkedés esetén a megbízó – munkaadó – fizet a fejvadász cégnek egy bizonyos százalékot.
Amerikában az álláskeresők negyven százaléka egyetlen fejvadász céget sem tudott megnevezni, és csak 20 százalékuk vette igénybe fejvadászattal foglalkozó cég szolgáltatásait, amikor legutóbb munkát keresett - derül ki a CarrierBuilder nevű álláskereső oldal és egy amerikai személyzeti szolgáltató cég felméréséből. Az álláskeresők egy része az Egyesült Államokban inkább más módszert választ: átlagosan négy különféle forrást használnak a kereséshez, ám csak négy százalékuk fordul fejvadászhoz első körben. Az álláskeresők 80 százaléka az interneten néz körül először.
Miért érdemes felkeresni egy fejvadászcéget?
- Az álláskeresők nem fizetnek azért, hogy a cég adatbázisába kerüljenek. (Munkaerő-közvetítésért egyébként sem kérhetnek pénzt a cégek a jelentkezőktől, ezt törvény szabályozza.)
- A fejvadász, aki évek óta a szakmában dolgozik, jó eséllyel gyorsan megtalálja a megfelelő posztot (ami az álláskereső és a munkaadó igényeinek is megfelel).
- Kiterjedt kapcsolatai – és adatbázisa - révén olyan állásról is tudomást szerez, amelyről az álláskereső más forrásból – internet, fórumok, ismerősök – nem értesülne.
- Mindkét fél érdekeit képviseli, hiszen az a célja, hogy a megbízó és az álláskereső is elégedett legyen. Alkalomadtán könnyebben megtalálja a közös hangot a munkaadóval – különösen, ha évek óta munkakapcsolatban állnak, így a béralku is eredményesebben zárulhat, mint abban az esetben, ha az álláskereső „meccselne” leendő főnökével.
- Információval szolgálhat a cégről - a vállalati kultúráról, szabályokról -, és elmondhatja, mire számíthat a jelentkező az állásinterjún. Nem utolsó szempont, hogy közvetlenül kapcsolatba tud lépni a HR-esekkel, interjúztatókkal, így nem kell hónapokig várni a munkaadó visszajelzésére.