szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

November végén 556 200 álláskeresőt tartottak nyilván Magyarországon, ez az előző hónaphoz képest 2 százalékos – 10 700 fős - emelkedést jelent, az előző év azonos időszakához képest ugyanakkor 4,2 százalékkal, 24 200-zal kevesebb álláskereső volt - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) honlapján közölt legfrissebb munkaerő-piaci adatokból.

A nyilvántartott álláskeresők csaknem 30 százaléka tartósan, vagyis több mint egy éve folyamatosan regisztrált álláskereső. A novemberi zárónapon számuk 166 000 főt tett ki, ami az előző hónaphoz képest némi növekedést jelent, egy év alatt pedig jelentősen, 13,8 százalékkal nőtt a számuk.

Novemberben a nyilvántartott álláskeresők létszámának szezonálisan kiigazított értéke 578 500 volt, ez már csak 1100 fős növekedést jelent az előző hónaphoz képest.

A foglalkoztatók novemberben 21 200 új álláslehetőséget jelentettek be, 18,4 százalékkal - 4800-zal - kevesebbet mint októberben; ennek hátterében mind a támogatott, mind a nem támogatott álláshelyek számának apadása áll.

Az ÁFSZ adatai szerint ugyanakkor az előző év azonos időszakához képest a novemberben bejelentett munkaerőigények száma 18,3 százalékkal - 3,3 ezerrel - emelkedett. Az újonnan bejelentett állások 58,3 százaléka volt nem támogatott álláshely, 41,7 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretén belül kínálták a munkáltatók.

Novemberben nagyrészt határozatlan idejű munkaszerződésű állásajánlatokat jelentettek be a munkáltatók. Az új nem támogatott állások legnagyobb részét, 16,9 százalékát az egyéb gazdasági szolgáltatás, a 6,8 százalékát az építőipar, 5,5 százalékát az élelmiszer, ital gyártása és 5,2 százalékát a gép, berendezés gyártása nemzetgazdasági ágazatból jelentették be a munkáltatók.

A hónap folyamán összesen 39 000 ezer állás állt rendelkezésre a közvetítéshez, számuk az előző hónaphoz képest 6100 darabbal, az előző év azonos időszakához képest pedig 3900-zal csökkent.

A novemberi zárónapig 15,4 ezer állás maradt betöltetlen, melyből a legtöbb állásbejelentés a közigazgatás területéről - ez a közcélú munka és a közmunka munkaerő-igényét takarja -, valamint az erdőgazdálkodás és az egyéb gazdasági szolgáltatás ágazatból érkezett.

A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya novemberben 12,7 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 8,3 százalék volt. Az előző hónaphoz képest a mindkét relatív mutató értéke 0,2 százalékponttal nőtt.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,9 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2010. augusztus-októbere, a 15–74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest stagnálást mutat, míg előző év azonos időszakához képest 0,5 százalékpontos emelkedés tapasztalható.

MTI Karrier

Egy lépés a fiatalkorúak munkaerő-piaci beilleszkedéséért

Nagy többséggel elfogadta az Európai Parlament (EP) csütörtökön Strasbourgban az egyetemek és vállalkozások közti együttműködésről szóló jelentést, amelyet eredetileg még Schmitt Pál terjesztett elő néppárti EP-képviselőként. A jelentés célja, hogy segítse a fiatal diplomások munkaerőpiaci beilleszkedését.

MTI Karrier

Újabb veszélyek a munkaerő-piacon

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kutatási részlege által készített új jelentés szerint az elhúzódó munkaerő-piaci recesszió sok országban rontja a szociális kilátásokat.

MTI Karrier

Munkaerő-piaci előrejelzés 200 foglalkoztatási csoportra

Egy most induló, 957,7 millió forintos európai uniós támogatással megvalósuló projektben dolgozza ki a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézete a munkaerő-piaci változások megbízható előrejelzését lehetővé tévő elemzési eszközrendszert.

hvg.hu Karrier

Aggasztó munkaerő-piaci előrejezés 2020-ra

A képzett és képzetlen munkavállalók közötti szakadék 2020-ra olyannyira elmélyülhet Nagy-Britanniában, hogy egyesek attól tartanak: kétpólusúvá válik a brit munkaerőpiac. Vagyis lesznek az úgynevezett „elit” állások és a képzettséget nem igénylő, „egyéb” munkák. A témában készült felmérés eredményéről online kiadásában a brit Telegraph is beszámolt.

Nagy Márton a Financial Timesnak: „Rendbe kell tennünk a gazdaságot”

Nagy Márton a Financial Timesnak: „Rendbe kell tennünk a gazdaságot”

Filippínók az éjféli misén – így karácsonyoztak Nógrádban a kiebrudalt vendégmunkások

Filippínók az éjféli misén – így karácsonyoztak Nógrádban a kiebrudalt vendégmunkások

Hószállingózással búcsúzhatunk 2024-től

Hószállingózással búcsúzhatunk 2024-től

Magyar Péter előrehozott választást követelt újévi üzenetében Orbántól, aki szerinte “elárult mindent és mindenkit”, de ennek most vége

Magyar Péter előrehozott választást követelt újévi üzenetében Orbántól, aki szerinte “elárult mindent és mindenkit”, de ennek most vége