"Nincs betöltetlen pozíciónk" - hova mehetnek a most kirúgott újságírók?
A most elbocsátott több mint félezer embernek valószínűleg nem lesz könnyű munkát találnia, mert nehéz a médiában való elhelyezkedés - írja az FN.hu.
Mint arról beszámoltunk: összesen 550 dolgozótól válnak meg a közmédiumoknál a napokban. Ennyi ember már önmagában is kitenné egy országos televízió stábját, hiszen a TV2-nél mintegy 400 ember dolgozik, az RTL Klubnál pedig valamivel többen, mint 600-an - írja az FN.hu.
A kirúgottak listáján számos tapasztalt, neves újságíró, szerkesztő neve olvasható, de még őket is kőkemény feladat elé állítja az elhelyezkedés, hiszen ennyi embert valószínűleg nem tud majd felszívni a piac. Talán a rádiósoknak a legnehezebb. Aki ismeri a piaci helyzetet, talán még próbát sem tesz az elhelyezkedéssel, hiszen a rádiók rég nem álltak olyan rosszul, mint most. A rádiós reklámköltés az elmúlt 1-2 évben óriást zuhant, néhány adó meg is szűnt a közelmúltban, egy-két kivételtől eltekintve mindenki a létéért küzd. Mintegy féltucatnyi vidéki rádiónak még a frekvenciadíjak kifizetése is gondot okoz, a következő bezárási hullám őket érintheti majd - írja a lap.
A televíziós csatornák bevételei is apadtak ugyan a válsággal, illetve őket is megtépázta kissé az online reklámköltés előretörése a többi médium hátrányára, mégis lényegesen jobban állnak a rádióknál. Most bőséggel válogathatnak tapasztalt, profi emberekből, adja tehát magát a kérdés, hogy a kereskedelmi tévék kihasználják-e a helyzetet, és lecsapnak-e a piacra szabadult tapasztalt munkaerőre, erősítve gárdájukat.
A valóság azonban az, hogy náluk is alig akad betöltetlen hely. "Tavaly, tavalyelőtt a TV2-nél is voltak elbocsátások, akik maradtak, azokra nagy szükségünk van" - válaszolt az fn.hu kérdésére György Bence, a TV2 összes aktuális hírműsorának vezetője, aki örülne, ha lenne lehetősége felvenni embereket a TV2-höz, de jelenleg nincsen náluk betöltetlen pozíció.
Hasonló a helyzet a másik nagy, országos kereskedelmi csatornánál, az RTL Klubnál is: "Sok éve ugyanaz a csapatunk, minden hely be van töltve, jelenleg nincs szabad pozíció" - hangzik a hasonló válasz Kotroczó Róberttől, az RTL Klub hírigazgatójától. Kotroczó hozzáteszi, hogy már a Független Hírügynökség megszűnésével is kerültek a piacra kiváló újságírók, ez már nem az első kör volt az elbocsátásokat tekintve és valószínűleg nem is az utolsó.
Az elbocsátottaknak talán a kisebb tévéknél lehet érdemes próbálkozniuk. "A kiadón belül kiemelten fontos a televíziók fejlesztése, folyamatosan figyeljük, hogy kik azok a tehetségek, akikkel fejleszteni tudjuk a csapatunkat" - mondta az fn.hu-nak Borsány-Gyenes András, a Story TV programigazgatója.
Kotroczó szerint ebben a piaci helyzetben a köztévéhez hasonló nagyságú gárda valóban nehezen fenntartható, egy ilyen nagy arányú létszámcsökkentést pedig nem lehet érdeksérelmek nélkül végrehajtani. A két televíziós együtt érez a kollégákkal, szerintük az emberiességnek kell a legfontosabb szempontnak lennie.
"Az idősebbeket, akiknek fél-egy évük van a nyugdíjig, nem szabad elküldeni, 50 felett már nagyon nehéz elhelyezkedni. Ez odafigyelés kérdése. Velük vagyok a legszolidárisabb" - magyarázza az RTL hírigazgatója, hozzátéve, hogy most sok olyan veterán újságírónak és televíziósnak szűnik meg a munkaviszonya, akiktől sokat tanultak a fiatalok, köztük ő maga is.