Debrecenben és Miskolcon is több ezren kezdenek szeptembertől
A Debreceni Egyetem (DE) az ország legnépszerűbb vidéki egyeteme Fábián István rektor szerint, Miskolcra az idén minden eddiginél több embert vettek fel.
Fábián István elmondta, hogy a jelenlegi adatok szerint az angol nyelvű, a PhD-képzésben részt vevő és a keresztfélévben felvett hallgatókkal együtt összesen 10 022 elsőéves hallgató kezdheti meg a tanulmányait az ősszel Debrecenben, de számos szakon pótfelvételit hirdetnek, így várhatóan még magasabb lesz az elsőévesek száma.
Jávor András oktatási rektorhelyettes hozzátette: nemcsak a mennyiséggel, hanem a hallgatók "minőségével" is elégedettek. Összesen 11 szakra lehetett 400 feletti pontszámmal bejutni és 27 szaknál érte el a 400-at a pontszámok átlaga. A bejutáshoz a legtöbb pontra a politológia (424), a fogorvos (423) és a jogász szakon (nappali: 418, levelező: 422) volt szükség – ismertette.
A rektorhelyettes ugyanakkor figyelmeztetett arra: a Debreceni Egyetemre nehéz volt bekerülni és a felvételi egy évre szól. Aki nem teljesít megfelelően, az átkerülhet az önköltséges képzésbe, míg utóbbiból sokan államilag finanszírozott szakon folytathatják majd a tanulmányaikat. Éves szinten 800–1000 hallgatót érint az átsorolás – tette hozzá Jávor András.
Fábián István rektor közlése szerint népszerűek a néhány éve indított új mérnökszakok, mint amilyen a bio-, a vegyész- vagy a villamosmérnöki képzés. Ugyanakkor siralmasnak nevezte a tanárképzés helyzetét, annak a megoldása – mint mondta – "az egyetemen túlmutató probléma". Elmondása szerint a nappali tagozatra fizikatanárnak egyetlen fiatal sem jelentkezett, kémiatanár szakra pedig mindössze egyetlen hallgató, de matematikatanár szakon is csupán hatan kezdik meg tanulmányaikat ősszel a Debreceni Egyetemen.
Miskolcra idén vették fel a legtöbb embert
A Miskolci Egyetem erősíti pozícióját: idén több mint nyolcezren jelentkeztek a különböző karokra, és csaknem három és félezret vettek fel. Jelentősen, mintegy 15 százalékkal – a tavalyi 1124-ről 1285-re – nőtt a költségtérítéses képzésre felvettek száma is, ami határozottan jelzi, hogy egyre többen biztosak az itt szerzett diploma értékében, és áldoznak is érte – közölte a rektor.
Az intézményt 4424-en jelölték meg első helyen. Négy karon – a Comenius főiskolai karon, az egészségügyi karon, a gépészmérnöki és informatikai, valamint a műszaki anyagtudományi karon – nőtt a jelentkezések száma, máshol pedig nagyjából annyi volt, mint tavaly.
A legnépszerűbb szakok között a gépészmérnökit, a gazdálkodási és menedzsment szakot, az egészségügyi szervezőt, az anyagmérnökit, a műszaki földtudományit, a kulturális antropológiát, az óvodapedagógusit és az előadó-művészetit említette meg a rektor.
Mind mondta: az állam- és jogtudományi kar, a Bartók Béla Zeneművészeti Intézet, az egészségügyi kar, továbbá a gépészmérnöki és informatikai kar a tavalyinál több hallgatót tudott felvenni.
A mesterképzésekre felvettek száma is nőtt, a képzésben 579-en vesznek részt. Örvendetes, hogy egy gazdaságilag nehéz helyzetben lévő régió egyeteme egyre vonzóbb a fiataloknak – hangsúlyozta Patkó Gyula.