Kegyetlen hétfő: 11 óra 16 percig nem mosolygunk?
Eddig sem volt titok - minden dolgozó saját bőrén tapasztalta és kutatások is alátámasztották -, hogy a hétfő a legnehezebben induló munkanap. Nem véletlenül, két nap szabadság után kell visszarázódni a munkába. Meddig tart a hét eleji nyűglődés? Ki mikor lendül át a holtponton és válik hatékonnyá?
A legtöbb dolgozó kedvetlenül, kelletlenül fut neki a hétfőnek, két nap távollét - kikapcsolódás, családi programok - után nem könnyű újra felvenni a fonalat a munkahelyen. A munkavállalók fele késve esik be a céghez hétfő reggel, mert nehezésre esik a felkelés, egy részük pedig délelőtt 11 óra 16 percig egyszer sem mosolyog - idéz egy, a témában készült felmérést a brit Telegraph Online. Eszerint a hét első napján az alkalmazottak többsége átlagosan mindössze 3,5 órát tölt hatékony munkavégzéssel.
A 45-54 éves korosztály tagjai szenvednek legjobban a hétkezdettől, átlagosan 12 percenként sóhajtanak fel - írja a Telegraph Online. Egy klinikai szakpszichológus, Alex Gardner úgy nyilatkozott a lapnak: hétfőn a dolgozók igénylik kollegáik társaságát, szívesen beszélgetnek és időznek a közösségi terekben, kávéznak vagy teáznak együtt, hogy feloldódjanak és újra a „nagy egész” tagjának érezhessék magukat.
Noha ez nem tűnik hatékony kezdetnek, véleménye szerint azok, aki ily módon feltöltődnek, a hét többi napján sokkal produktívabbak lesznek, mint azok, akik hétfő reggel nyolc órakor erőltetett ütemben kezdenek dolgozni. A munkavégzés mikéntje, a céges elvárások persze változóak, nem mindenki teheti meg, hogy kávéval és könnyed beszélgetéssel indítsa a hétfőt.
A szerda rosszabb?
Két amerikai matematikus, Christopher Danforth és Peter Dodds két éve azzal állt elő, hogy mégsem a hét első napja a legrosszabb. Véleményük szerint szerdán a legnyűgösebbek az emberek. Elméletüket 2,4 millió blog részletes vizsgálatára alapozták: kilenc fokozatú skálán osztályozták, hogy a bejegyzések írói mennyire pozitív szavakat használnak. Eszerint a hétfő a hét második legvidámabb napja, mégpedig azért, mert a hétvégi emlékek feltöltik a dolgozókat, akik egész hétfőn profitálhatnak ezekből. Arról viszont már nem esett szó, hogy egy rosszul sikerült hétvége hogyan hat a hétfői munkavégzésre.