szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Privilegizált helyzetbe kerülnek a védett korban lévők a munkaviszony megszüntetése kapcsán az új Munka törvénykönyve héten elfogadott szabályai szerint. Elfogadható és vitatható változások – a munkajogász szemével. Ezúttal az idősek és a betegek helyzetét elemezzük.

A hatályos szabályokhoz képest kivételezett helyzetbe kerülnek a védett korban lévők. Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belüli korosztálynak egyrészt a munkáltató csak korlátozott esetben, például súlyosan jogsértő magatartás esetén mondhat fel. Másfelől a képességgel kapcsolatos problémák vagy a munkáltató működésével összefüggő ok esetén a felmondás előtt a munkahelyen meg kell kísérelni megfelelő állás felajánlását. Csak ennek hiányában vagy az ajánlat elutasítása után adható át az „elbocsátó üzenet” – magyarázza az új Munka törvénykönyve rendelkezését a hvg.hu-nak Dr. Horváth István, ügyvéd.

Az ELTE ÁJK címzetes egyetemi docense ugyanakkor elgondolkodtató esetnek tartja, ha például a keresőképtelenséget eredményező betegség alatt viszi ki a postás a felmondást. „A felmondási idő csak a munkahelyre való visszatéréstől kezdődhet. Nem kell magyarázni, mindez miért is késleltetheti a „gyógyulást” - teszi hozzá.

AP

Dr. Horváth István megítélése szerint ésszerűen módosítja az új Mt. a határozott idejű munkaviszony megszüntethetőségét, figyelemmel arra, hogy a törvényben nevesített esetben - szemben a jelenlegi szabályokkal - lehetővé teszi a felmondást. Így a szorult helyzetben lévő munkaadónak (ha például felszámolási- vagy csődeljárás alá került, esetleg leég az üzeme és a foglalkoztatás lehetetlenné válik) nem kell kifizetni a határozott időből még hátralévő időszakra járó bért. A munkavállalót sem köti röghöz a szabály, ha elköltözne a család, és így a munkaviszonya fenntartása lehetetlenné, vagy legalábbis aránytalanul sérelmessé válna a számára. Nem kell könyörögni a közös megegyezésért, a munkavállaló - indokolva távozását - felmondhat.

A munkajogász ugyanakkor aggályosnak tartja, hogy a munkavállalókat a munkaviszony megszüntetése esetén védő szabályok (például indokolási kötelezettség, felmondási tilalmak, korlátozások) megsértése egy pervesztés esetén kilátásba helyezett, a volt munkaadót terhelő jogkövetkezmények mennyiben jelentenek prevenciót. Azaz, mennyiben ösztönzik a munkáltatót jogkövető magatartásra.

Az új munkajogi szabályozásban nagyobb súlyt kapó magánjogi szemléletből eredő mellérendeltség okán vitatható, hogy a jogellenes munkaviszony–megszüntetés szabályait kell alkalmazni, ha a munkavállaló munkakörét nem az előírt rendben adja át. Azaz az Mt. ekkor megfizetteti vele a felmondási időre járó bérét. Ugyanakkor, ha a munkáltató ebben a helyzetben saját kötelezettségeinek nem tesz eleget, így határidőre nem adja ki a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos igazolásokat és nem utalja át a bért, hasonló büntetésben nem részesül.

hvg.hu Karrier

Munkaviszony megszüntetése: mire számíthatnak a gyerekesek jövőre?

A „rendes” jelzőjétől megfosztott felmondást vizsgálva a munkavállalókat az foglalkoztatja leginkább: hogyan módosultak az őket védő rendelkezések. Ésszerű és aggályos változások az új Munka törvénykönyve héten elfogadott szabályai kapcsán - a munkajogász szemével. Cikkünk első részében a gyerekszületéssel és örökbefogadással kapcsolatos változásokat elemezzük.

Szondy Máté pszichológus: Találtam egy sorozatot, ami nem használ hollywoodi vagy netflixes mázakat, és fontos kérdéseket feszeget

Szondy Máté pszichológus: Találtam egy sorozatot, ami nem használ hollywoodi vagy netflixes mázakat, és fontos kérdéseket feszeget

Szoboszlai Dominik nagy hibáját emelik ki az angol lapok

Szoboszlai Dominik nagy hibáját emelik ki az angol lapok

Idegrendszert kapnak a drónok

Idegrendszert kapnak a drónok

74 millió forint Mészáros Lőrinc órabére, Tiborczé 8,7 millió, de még így is kispályások

74 millió forint Mészáros Lőrinc órabére, Tiborczé 8,7 millió, de még így is kispályások