Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Ma szinte lehetetlen egy kisgyermekes szülőnek munkát találni Magyarországon, ám egy nemrég indult program változtathat a munkáltatók hozzáállásán. Hogy fér össze a gyermekvállalás a mindennapos munkával? Cikkünkből kiderül.
„A kisgyermekes szülők jóval hosszabb időre esnek ki a munkából Magyarországon, mint bármely EU-s tagállamban,” a szülési szabadságon, GYES-en, vagy GYED-en lévők visszavételi aránya pedig rendkívül alacsony, mindössze 20 százalék körül van. De miért ne lehetne családbarát a munka vagy munkabarát a család?
Ezt a kérdést hivatott tisztázni a 2012. május elsején, az Új Széchenyi Terv keretében indult Munka kisgyermekkel (MuKi) program. A munkáltatók és a munkába visszatérni szándékozók szeptember 30-ig jelentkezhetnek abba a programba, amely kétszáz kiválasztott szülőnek és hatvan cégnek kínál ingyenesen olyan képzéseket, érzékenyítő tréningeket, illetve gyermekfelügyeleti lehetőséget, melyek segítségével a kisgyermekes szülők könnyebben illeszkednek vissza a munka világába. A MuKi 2013 decemberében zárul. „Akkor végzünk jó munkát, ha öt-tíz év múlva nem lesz szükség több ilyen programra és a mostani közép-magyarországi fókusz kiterjed az egész országra, és a munkáltatók maguk alkalmazzák” – mondták a szakemberek.
Nem fenntartható
A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy nem azokban az országokban nagyobb a népszaporulat, ahol évekig otthon marad az anyuka szülés után, hanem ahol támogatják a kismamák munkavállalását – mondta Kálmán Edina, az Iparfejlesztési Alapítvány projektmenedzsere. Kiderült, hogy ma a GYES után visszavett szülők aránya országos átlagban húsz százalék körül van, a részmunkaidőben dolgozók aránya 10 százalék, a felnőtt lakosságnak pedig mindössze három százaléka végez távmunkát. Mindennek jelentős szerepe lehet abban, hogy a születések száma folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. Bár egyre több apuka marad otthon GYES-en vagy GYED-en, „erős a nemek közti szerepkülönbség,” mely a nőket otthonmaradásra készteti. A Munka kisgyermekkel program ötletgazdája szerint ez azért problémás, mert több inaktív ember jut egy aktívra, ezáltal a társadalmi terhek is nőnek. Kálmán szerint „egy olyan modell kell, ami biztosítja a rugalmasságot munkáltatói és munkavállalói oldalról egyaránt.”
Teljesíteni, nem rendelkezésre állni
„Óriási különbség van a két dolog között” – fogalmazott előadásában Szendrő József, a MuKi szakmai vezetője. „Próbáljuk a munkáltatókat arra biztatni, hogy kísérletezzenek, próbálják ki, hogy egy kisebb kockázatú feladat elvégzésénél milyen részmunkaidősöket foglalkoztatni, mik azok, amik nem működnek, és milyen pozitívumok vannak” – mondta.
A munkavállaló sok esetben otthonról, vagy kevesebb idő alatt is ugyanolyan jól tudja teljesíteni a feladatát, de sok helyen a főnök megköveteli, hogy az alkalmazott ott üljön az íróasztalánál, így ez nem egyeztethető össze a gyermekvállalással. Ezért lenne szükség rugalmasabb beosztásra, vagy gyermekbarát irodák létrehozására. Ha a gyermek hirtelen megbetegszik, és a szülőnek orvoshoz kell vinnie, vagy huzamosabb ideig felügyelni rá, akkor ez ne okozzon fejtörést.
Gyermekbarát iroda
Épp ebből a célból hozták létre például a Magyar Telekom székházában 2011-ben „gyermekbarát irodát,” mely első ránézésre olyan, mint egy óvodai játszószoba, néhány asztallal és számítógéppel.
A társaság kommunikációs vezetője a bejáráson arról beszélt, hogy bármelyik munkáltató, minimális költséggel hozhatna létre hasonló irodát, ugyanis minden háztartásban akadnak otthon már nem használt játékok, amit a szülők bevihetnek az irodába, a gyerekek pedig rajzokkal dekorálhatják ki annak falát. A dolgozók egy webes felületen a használatbavétel előtti napon jelezhetik, hogy másnap gyermekükkel érkeznek a munkába, ekkor biztosított nekik a gyermekbarát iroda.
Arra a kérdésre, hogy a rugalmas munkaidőt hogyan oldanák meg például egy gyártósori munkás esetében, Scharle Ágota háttérszakértő a hvg.hu-nak azt mondta, "épp ez a projekt egyik célja, hogy kidolgozza és kipróbálja ezeket az egyénre és munkahelyre szabott megoldásokat, ám mivel szeptember 30-ig még nem tudjuk, hogy kik milyen végzettséggel, illetve munkakörrel jelentkeznek a programba, a képzések, illetve a tréningek tematikáját a MuKi rugalmasan hozzájuk igazodva alakítja ki.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.