Így regulázzák meg egy japán városban az önkormányzati dolgozókat
Biometrikus azonosítórendszert vezet be Japánban Nara város önkormányzata a dolgozók ellenőrzésére. Erre azért van szükség, mert súlyos visszaélésekre derült fény a hivatalban, illetve sokan nem dolgoztak rendesen – írta pénteken a Mainicsi Simbun japán napilap.
Az önkormányzat áprilisban helyezi üzembe az új rendszert, amely ujj- és tenyérlenyomattal azonosítja az alkalmazottakat, valamint biztonsági kamerákon keresztül figyeli a munkahelyre érkezőket és az onnan távozókat.
A példátlan lépésre azután szánta el magát a város, hogy súlyos visszaélésekre derült fény a mostani, mágneskártyás beléptető rendszer használatával kapcsolatban. Korábban egy elhúzódó betegséggel küzdő önkormányzati alkalmazottról az derült ki, hogy öt év alatt mindössze nyolc napot dolgozott, további öt közszolgát pedig munkakerülésért büntettek meg a városban. Egy tavalyi vizsgálat arra is rávilágított, hogy egyes dolgozók egymás mágneskártyáit lehúzva csaltak a túlórák elszámolásával.
Nakagava Gen polgármester szerint a lépés elrettenti majd az önkormányzati dolgozókat a munkakerüléstől, ugyanakkor sokan bírálták az új rendszer bevezetését. A közszolgák szakszervezetének elnöke szerint a biometrikus azonosítás bevezetése olyan, mintha bűnözőkként kezelnék az alkalmazottakat.
Tadzsima Jaszuhiko, a tokiói Sophia Egyetem professzora arra hívta fel a figyelmet, hogy az intézkedés az alapvető szabadságjogokat és a magánélet védelmét illetően is aggályos, emellett kölcsönös bizalmatlanságot szülhet a munkáltató és a munkavállaló között.