Erről Gyurcsány Ferenc ügyvezető kijelölt miniszterelnök beszélt a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) kibővített választmányi ülésén csütörtökön Budapesten.
A politikus elmondta, a nagyobb takarékosság szükséges, de nem elégséges a fejlesztési célok megvalósításához, ahhoz más is, több is kell. Gyurcsány Ferenc kifejtette: a szociális partnerekkel kötött korábbi három megállapodásból kettőt, a minimálbérre, illetve a nyugdíjkorrekcióra vonatkozót tartani lehet, de a több éves adócsökkentési tervet át kell alakítani.
A négy év egészében a takarékossági intézkedések is azt szolgálják, hogy az állampolgárok jobban éljenek, csökkenjen a kiszolgáltatottság - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője és kommunikációs vezetője szerint ezzel Gyurcsány Ferenc beismerte, hogy a megszorításokon túl adóemelésekre is szükség van. "Kibújt a szög a zsákból, hiszen Gyurcsány Ferenc újabb átverésről rántotta le a leplet" - tette hozzá az ellenzéki politikus, aki közölte azt is, hogy a Fidesz nem asszisztál sem a megszorításokhoz, sem az adóemelésekhez, sem a "reformoknak nevezett pénzbehajtáshoz".
A szakszervezetek nem fogadják el, ha a terhek nagyobb részét ismét a munkavállalókra kívánják majd hárítani. "Fizessenek többet azok, akiknek több jut" - mondta Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke. Az nem reform, ha amit megreformálnak, az nem válik igazságosabbá, ha többet kell fizetni a rosszabb szolgáltatásért – jegyezte meg Gyurcsány Ferenc.
Azzal egyetértenek, hogy a rendszerváltás óta esedékes reformok szükségesek az államigazgatásban, a közigazgatásban, az egészségügyben az oktatásban, de mindez azt eredményezze, hogy hatékonyabb, valóban szolgáltatóbb jellegű közszolgáltatást vehessenek igénybe az állampolgárok – mondta Wittich Tamás. Könnyebb megnyerni az embereket, még a takarékossági intézkedésekhez is, ha világos a cél, amit el kell érni ¬tette hozzá – tette hozzá.
A szakszervezeteknek lényeges követelése az is, hogy az szja és az áfa ne legyen egykulcsos, mert ez nem szolgálná a szegényebb embereket. Ugyanígy a minimálbér adómentessége, adókedvezménye is alapvető elvárásuk. Szintén lényeges számukra a természetbeni juttatások ügye – hangsúlyozta alá Wittich Tamás. Szigorítsák tovább az állami támogatások feltételeit. Csak azok a cégek jussanak hozzá ilyen támogatáshoz, ahol készség van a kollektív szerződés megkötésére – javasolta.
Gyurcsány Ferenc erre is reagálva elmondta, hogy már ma is követelmény az állami támogatásokhoz hogy az adott cég rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkezzen. Nagy taps kísérte az erre felhozott példáját: egy nagy multinacionális cég azzal zárta ki magát több évre az állami támogatásokból, hogy bizonyítást nyert, nem tartotta be a munkaügyi jogszabályokat.