szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy ciprusi off-shore cégen keresztül vásárolná meg az MKB Bank a román Romexterra Bankot, utóbbi kisebbségi részvényeseit azonban ez a döntés felháborította - írja az Evenimentul Zilei című bukaresti napilap.

A nagy példányszámban megjelenő napilap mellet a Cotidianul is hírül adja, hogy közvetítő cégen keresztül bonyolítják le a tranzakciót. Az Evenimentul Zilei szerint a közvetítő cégen keresztüli lebonyolítás indokolt lenne, hiszen az 1993-ban, az energiaágazat bankjaként alapított Romexterra tulajdonosi szerkezete meglehetősen elaprózott. Részvényeinek 77,13 százaléka 90 ezer magánszemély kezében van.

A mintegy 40 személyből álló kisebbségi részvényesek elégedetlenségét az váltotta ki, hogy a román bank többségi tulajdonosai éppen a ciprusi adóparadicsomot választották a tranzakció lebonyolítására. A felháborodott tulajdonosok között található Iosif Pop Kolozsvár egyik ismert üzletembere is, aki a ciprusi Demera Investments off-shore cég bevonása miatt attól tart, hogy a Romexterra részvényeit alulértékelik. A Romexterra részvényeiért egyenként 6 új lejt (közel két eurót) kínáltak, ami csak enyhén haladja meg a részvények névértékének dupláját. A Romexterra részvényesei attól félnek, hogy az MKB valójában többet kínál a Romexterra részvényeiért, mint amennyit hivatalosan meghirdetnek, a nyereség egy része pedig a ciprusi adóparadicsomban marad.

A lap korábban megírta, hogy kulcsszereplőként az ügylet hátterében Sorin Ovidiu Vintu, vitatott hírnevű román üzletember és Liviu Luca olaj- és gázipari szakszervezeti vezető áll. Liviu Luca és szakszervezete állítólag 2000-ben megvásárolta a Romexterra részvényeinek 25 százalékát.

Az MKB Bank július 6-án szerződésben rögzítette azon szándékát, hogy legalább 51 százalékos részesedés megvásárlásával többségi részesedést szerez a román Romexterra Bankban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Draskovics itt tartaná az off-shore cégeket

A pénzügyminiszter szerint Magyarország érdeke, hogy ne távozzanak a nálunk megtelepedett off-shore cégek, és az ügyben a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társaságával (NVMT) egyeztet.

Gazdaság

Az off-shore cégekért lobbiznak

A magyarországi off-shore cégek az uniós szabályok életbelépését követően kevesebb társasági adót fizessenek - ezért lobbizik a Nemzetközi Vállalatok Társasága.