Tetszett a cikk?

Gyesről megyek vissza dolgozni, de munkáltatót váltanék, van ennek valami akadálya, ha korábbi munkaadóm visszavár? A munkaszerződés módosítása milyen formában jogszerű és mit tehetek, ha nem akarom aláírni? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

1. Jelenleg gyesen vagyok itthon a kisfiammal, de valószínűleg rövidesen kénytelen leszek újra dolgozni. (a gyesből még majdnem egy évem van.) A jelenlegi munkahelyemre nem szeretnék visszamenni - ahol határozatlan idejű munkaszerződésem van - viszont a munkáltatóm "tárt karokkal vár". Van-e bármilyen kötelezettségem a jelenlegi munkáltatómmal kapcsolatosan? Amennyiben máshol vállalok munkát, mit kell pontosan tennem a mostani munkahelyemen?

A gyes alatt a jelenlegi munkáltatóval a munkaviszony fennáll, a gyes megszűntével abból tényleges munkavégzési kötelezettség keletkezik. Amennyiben a munkavállaló nem kíván a továbbiakban korábbi munkahelyén maradni a gyes után, nincs akadálya annak, hogy a munkavállaló munkaviszonyát rendes felmondással vagy közös megegyezéssel akár a gyes időtartama alatt is megszüntethesse. Amennyiben a munkavállaló párhuzamosan kíván újabb munkaviszonyt létesíteni, úgy erről munkáltatóját köteles értesíteni, a munkáltató a további munkaviszony létesítését csak összeférhetetlenség esetén tilthatja meg. Az újabb munkaviszony létesítése nem érinti a munkavállaló korábbi munkaviszonyából eredő kötelezettségeit. Amennyiben a munkavállaló nem párhuzamosan kíván újabb munkaviszonyt létesíteni, korábbi munkaviszonyát fel kell mondania.

2. A férjemmel a munkahelyén (egy kft-nél) hétvégén aláírattak egy új munkaszerződést, miszerint hétfőtől havi 96 óra a munkaidő és ennek megfelelő a bér is. (Hozzátették, hogy nem muszáj aláírni, de akkor kirúgják őket.) Kérdésem: kell-e, és ha igen, mennyivel előbb ezt a módosítást bejelenteni? Érvényes-e az aláírt szerződés, ha alaki illetve tartalmilag hibás? (Hibás a lakcím adata, a munkaidőre vonatkozó óraszám.) Elég szóban, vagy írásban is közölni kell a munkavállalóval a várható változást, ha igen, mennyivel előbb? Hogy számítják ki az ilyen esetek után az esetleges táppénzt összegét, vagy a szabadságra jutó bért?

Folytatás az Adózóna cikkében!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Karrier

Bértámogatás munkahelymegőrzéshez

Objektív válságkritériumok híján nagyjából ugyanolyan esetlegesen jutnak a vállalkozások munkahelymegőrző állami szubvencióhoz, mint ahogyan a nyerőgéppel játszóknak egyszer-egyszer kijön a három szilva.

Vállalkozás

Kifizették az elmaradt munkabéreket a gyár dolgozóinak

Kifizette dolgozói elmaradt bérét a salgótarjáni öblösüveggyár, az adó-, valamint szállítói tartozásai ellenére biztosítja a folyamatos termelés feltételeit - mondta Géczy Józsefné, a gyár titkárságvezetője, a gyárról megjelent korábbi hírekre reagálva.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Hiába pereltek a munkavállalók, végül nyert a Telekom

Újabb pert vesztettek a munkavállalók a Magyar Telekommal szemben. Jobban mondva helybenhagyta a dolgozókat elmarasztaló másodfokú ítéletet és a perköltség megfizetésére kötelezte a felpereseket a Legfelsőbb Bíróság anélkül, hogy vizsgálta volna - a felülvizsgálati kérelem benyújtása óta kialakult - új körülményeket.

Vállalkozás

Előrehozott nyugdíj, felmentési idő és nyugdíjaztatási kérelem

Előrehozott nyugdíjba szeretnék menni, a munkáltatómtól szeretném kérni a felmentésemet, a felmentési idő igénybevételével, de a nyugdíjaztatási kérelmemet csak a felmondási idő letelte után adhatom be. Mit kell tudnom ezzel kapcsolatban? Nyugdíj mellett dolgozom, mennyit kell adóznom? Olvasóink kérdéseire az Adózóna nyugdíjszakártője, Molnár László válaszol.