szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megjelentette a 2010. évi telephely-fejlesztési pályázati kiírások tervezetét, aminek alapján megállapítható, hogy bár a népszerű pályázaton a vállalkozások ismét a tavalyi évnek megfelelő nagyságrendű támogatásra pályázhatnak, a feltételek valamelyest szigorodnak.

A 2009. évi telephely-fejlesztési pályázati kiírások sikeresek voltak, amit a több mint kétszeres túljelentkezés és a csaknem 900 beadott pályázat támaszt alá – áll az ügynökség sajtóközleményében. A hét regionális operatív program keretében meghirdetett kereteket mintegy 30 százalékkal meghaladó pályázati igényt fogadott el az irányító hatóság, az elnyert támogatások összege 23,1 milliárd forintot ért el.

Az ÚMFT telephelyfejlesztést célzó támogatásai 2009-ben

(milliárd Ft)

Pályázati kiírás

Keretösszeg

Igénylések összege

Támogatott projektek összege

 

DAOP-1.1.1/E

3,0

7,6

4,0

DDOP-1.1.1/D

1,74

4,3

2,1

ÉAOP-1.1.1/D

2,18

6,5

3,1

ÉMOP-1.1.1/F

3,0

6,7

4,0

KDOP-1.1.1/C

2,1

6,9

4,1

KMOP-1.5.3/C

2,8

4,9

2,8

NYDOP-1.3.1/D

3,02

4,7

2,9

Összesen:

17,84

41,6

23,1

Forrás: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség

2010. évi pályázati kiírások

A 2010. évi pályázati kiírások tervezete szerint a keretösszeg a tavalyival megegyező nagyságrendű, várhatóan 17,74 milliárd forintnyi megszerezhető forrást jelent a hazai kis- és középvállalkozások számára.

A pályázat keretében a kkv-k működési helyszínéül szolgáló telephelyek modernizációjára, bővítésére, a nem megfelelő telephelyek cseréjére lehet támogatást szerezni. Az elérhető támogatás összege 10 millió forinttól 150 millió forintig terjedhet, régiónként különböző, 25-50 százalékos támogatási intenzitás mellett. Az árbevételre vonatkozóan nem kell vállalásokat tenni, a pályázatok keretében alapvetően a munkahelyek megtartását kell vállalni. Ugyanakkor előnyt élveznek az új munkahelyek teremtését vállaló társaságok  – emelte ki Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia Zrt. üzletág igazgatója. A 2009. évi kiírásokhoz képest kedvezőtlen változás az elérhető előleg arányának 40 százalékról 25 százalékra csökkentése, továbbá a tavalyi évnél több iparág – köztük az építőipar –, kizárása a támogatható körből. Emellett megszűnik az a lehetőség, hogy a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben megvalósuló beruházások esetében középvállalkozások esetében 10 százalékkal, mikro- és kisvállalkozások esetében pedig 20 százalékponttal növekedhet a támogatási intenzitás a meghirdetetthez képest, amellyel korábban egyes régiókban akár 70 százalékos támogatási intenzitás is elérhető volt.

Javaslatok a társadalmi egyeztetésben

A pályázati kiírások társadalmi egyeztetése során többen javasolták a kizárt vállalkozások körének szűkítését, a pénzügyi jellegű feltételek enyhítését, a támogatási intenzitás emelését és a támogatási előleg korábbi összegének visszaállítását. "Természetesen a jelentős összegű újabb elérhető forrás jó hír a pályázatok iránt érdeklődő vállalkozásoknak, de a feltételek szigorítása nehezen indokolható a jelenlegi gazdasági helyzetben, a potenciális kedvezményezettek forrásszerzési lehetőségei még  nem érték el a válság előtti szintet, ahhoz a gazdasági környezetben további javulásnak kellene beállnia" – véli Szakáll Gábor.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Százezer munkahely maradt meg 55 milliárdnyi támogatásból

A gazdasági válság miatti foglalkoztatás-csökkenés enyhítésére 2009-ben 55 milliárd forint hazai és európai uniós forrás jutott, amelyből százezer munkahelyet sikerült megtartani - közölte Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára.

Vállalkozás

Újra kiírhatják a február elején felfüggesztett pályázatokat

Sokat javult a kkv-k megítélése az európai uniós pályázatok elnyerésére vonatkozóan. A vállalkozások több mint fele tartja reálisnak, hogy uniós forráshoz jut, és – a mikrovállalkozásokat kivéve – minden második hazai kkv hallott olyan uniós pályázati kiírásról, amely komolyan érdekli a céget – derül ki a 700 vállalkozás megkérdezésével végzett K&H kkv bizalmi index kutatásból.