Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Idén 1,4 milliárd forint értékű hamis árut foglalt le a VPOP Magyarországon. A hamisítványok 64 százalékát Kínából, a maradék 36 százalékot az Egyesült Arab Emirátusokból és Egyiptomból importálják a magyar piacra - tudta meg a hvg.hu a Vám-és Pénzügyőrségtől. A hivatal azonban - lapunk kérdésére - nem volt hajlandó elárulni, melyik országból hozták be azokat a hamis potencianövelőket, amelyek forgalmazását alig egy hete tiltatta be az ÁNTSZ.
Az ÁNTSZ azután vetette le a - főként gyógyszertárakban forgalmazott - termékeket a polcokról, hogy kiderült: a recept nélkül kapható szerben a papíron ígért gyógynövénytartalom mellett szintetikus gyógyszer-hatóanyagot is találtak. Bár a vágyfokozókat a patikák jó részéből száműzték, ennek ellenére továbbra is könnyedén beszerezhetők. Azt azonban továbbra sem tudni, melyik hozzák be a magyar fogyasztók, a VPOP vámtitokra hivatkozva nem tájékoztatta a hvg.hu-t a készítmények származási helyéről.
Magyarországon a teljes gyógyszerforgalom 3 százalékát tehetik ki a hamis készítmények, miközben az Európai Bizottság 2007-es jelentése szerint a magyar lakosság hét százaléka "hajlik" arra, hogy ismeretlen eredetű gyógyszert vásároljon.A hivatal arról is tájékoztatta lapunkat, hogy idén nyolc hónapos letöltendő szabadságvesztés volt a legsúlyosabb büntetés, amit igazolatlan eredetű áruval kapcsolatban kiszabtak.
A gyógyszerhamisítás nemzetközi méreteit jól mutatja, hogy 2005-2007 között 628 százalékkal nőtt a vámhatóságok által lefoglalt gyógyszerek száma. Egy gyógyszergyártói felmérés szerint pedig 77 millió európai kockáztatja az életét azzal, hogy a legális gyógyszerbeszerzési csatornákat megkerülve, nem ellenőrzött helyekről - többségében az internetről - vásárol bizonytalan eredetű pirulákat. A magyar internetezők negyede vásárolt már ilyen gyógyszert. A hamis gyógyszerek piaci forgalma évente 75-200 milliárd dollár közötti összegre becsülhető, s csak 2009-ben legkevesebb 800 gyógyszermárka hamis verziója bukkant fel világszerte. Európában a teljes piac 10 százalékát teszik ki a hamis gyógyszerek, évente 500 milliárd euró adókiesést okozva a nemzeti költségvetéseknek.
Világszerte dinamikusan bővül a hamisítási ipar: míg 2007-ben hozzávetőleg 250 milliárd dollár értékben hamisítottak terméket, addig szakértők az idén már 900 milliárd dollárra becsülik a termékhamisítással okozott károkat. A világ legfejlettebb országait tömörítő OECD, valamint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának adatai szerint, míg 10 évvel ezelőtt az Európai Unióban 10 millió darab hamisított terméket foglaltak le, addig 2009-ben ez a szám már elérte a 117 milliót. Évente közel 100 000 munkahely szűnik meg az Európai Unióban a termékhamisítás miatt.
A hamisítási iparban az egyik legkritikusabb terület egyértelműen a gyógyszereké, mivel a becslések szerint a világon évente 100 ezer emberéletet követel a hamis gyógyszerek fogyasztása - hívta fel a figyelmet. Simándi Andrea a Bird&Bird ügyvédi iroda vezetője a termékhamisítási trendekkel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón. Szerinte azt sem árt tudatosítani a fogyasztókban, hogy a termékhamisítás már régen nem a kiváltságosak problémája, hanem mindannyiunk egészségét, biztonságát és életét veszélyeztető probléma a hamis élelmiszerek, gyógyszerek, mérgező gyerekjátékok, veszélyes műszaki cikkek előretörésével- Simándi úgy fogalmazott, ezek ellen tudatos fogyasztói magatartással mindannyian tehetünk. A VPOP szerint ugyanakkor a belföldi és külföldi szervezetek szorosabb együttműködésére, valamint a szakmai szervek által végzett gyakoribb ellenőrzésekre lenne szükség ahhoz, hogy az iparág hanyatlásnak induljon.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.