Tetszett a cikk?

Négy éve, amikor a gazdasági törvény szerint 3 millió forintról 500 ezerre csökkentették a korlátolt felelősségű társaságok tőkeminimumát, sok cégvezető élt a lehetőséggel, s a fennmaradó összeget adómentesen fizette ki a tulajdonosoknak.

Amennyiben önmagában úgy tekintünk erre a tőkekivonással megvalósított tőkeleszállításra, hogy a magánszemély tulajdonosok az adózott jövedelmükből alapították a vállalkozást és most ennek a pénznek egy részét kapják vissza, akkor a kifizetés tényleg adómentes, írja az Adófórum. Csakhogy ugyanezen gazdasági törvény írja azt is elő, hogy a törzstőke arányában - a törzstőkén felüli vagyon összegével is számolni kell. Eszerint, ha a saját tőke kevesebb, mint a jegyzett tőke összege, a törzstőke tőkekivonással történő leszállítása esetén először a veszteség rendezése miatti törzstőke leszállításáról kell dönteni.

A számviteli törvény értelmében pedig ha a kft. saját tőkéje nagyobb, mint a jegyzett, akkor a - jegyzett tőke leszállításával arányos - tőketartalékot és eredménytartalékot is ki kell vonni  Ebben az esetben viszont célszerű átgondolni, hogy a magánszemély tulajdonos a szóban forgó tőketartalékot illetve eredménytartalékot leadózta-e már, vagy pedig a tőkekivonáskor kell megállapítani az adókötelezettségét. A megállapítás jogcíme a vagyon vállalkozásból való kivonása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Hazai gazdaság

A Vodafone megérti, de fél a válságadótól

Megérti a válságadó szükségességét a Vodafone Magyarország, de úgy vélik, a távközlési különadó veszélyezteti egyes mobilhálózatok fejlesztését. Egyeztetéseket kezdeményeznek a kormánnyal. Az Invitel véleménye szerint nem fogják tudni áthárítani a fogyasztókra a plusz terhet.