szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Október közepéig az ötmilliárd dollárnál kisebb értékű tranzakciók vitték a prímet az összeolvadások és felvásárlások...

Október közepéig az ötmilliárd dollárnál kisebb értékű tranzakciók vitték a prímet az összeolvadások és felvásárlások (Mergers and Acquisitions, M&A) idei piacán. A „szerényebb” tételű tranzakciók adták a piac 73 százalékát – azét a piacét, amely a legjobb úton halad a tavalyi, 1780 milliárd dolláros méret felülmúlása felé.

A legkisebb, egymilliárd dollár alatti ügyletek összesített értéke a teljes volumen 39 százalékára rúg, ami hatéves csúcsot jelent. Az 1-5 milliárd dolláros sávba esik a teljes piac 34 százaléka, ez több mint egy évtizedes rekord. Az 5-25 milliárd dolláros ügyletek száma és összértéke is emelkedett ugyan 2009 hasonló időszakához képest, ebben a kategóriában azonban nem sikerült megközelíteni a 2005-2008 közötti szinteket. Ugyanez áll a legnagyobb, 25 milliárd dollár fölötti megaügyletekre is: ezeknek a súlya 2010 első szűk tíz hónapjában a hat százalékot sem éri el.

Az idei legnagyobbak

Az idei legnagyobb összegű felvásárlási ajánlatot az ausztrál BHP Billiton tette: a bányaóriás 40 milliárd dollárt ajánlott a Potash kanadai műtrágyagyártóért. A közeledést a Potash igazgatótanácsa elutasította, mondván: odalent alaposan alulértékelik a céget…

A BHP mellett az idén mindössze két cég tett 25 milliárd dollárt meghaladó ajánlatot: a GDF Suez a londoni központú Power Plc-ért 25,8 milliárd dollárt, az America Movil pedig a Carson Global telecomért 25,7 milliárd dollárt ajánlott. Az utóbbi ügyletet illetően azért érdemes megjegyezni: mindkét társaság a világ leggazdagabb embere, a mexikói Carlos Slim tulajdonában van…

A két legfrissebb

Az LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton hétfőn jelentette be, hogy 1,45 milliárd euróért megvásárolja a Hermes International 17,1 százalékos pakettjét. A Franciaország (és Európa) leggazdagabb embere, Bernard Arnault által irányított luxusóriás ugyanakkor jelezte: nem szándékozik átvenni a szintén luxuscikkeket gyártó rivális irányítását. A bejelentést az elemzők kétkedéssel fogadták, egy 1999-es esetet felidézve. Az LVMH akkor 5 százalékos részesedést vásárolt a Gucci Groupban, majd – miután közölte, nem áll szándékában tovább „nyomulni” – 34 százalékra növelte részesedését. Igaz, a Gucciért vívott csatát Arnauld utóbb elveszítette…

Szintén hétfő hír volt, hogy a Singapore Exchange 8,3 milliárd dollárért megvásárolja Ausztrália elsőszámú tőzsdeüzemeltetőjét, az ASX-et. A szingapúri társaság készpénzes-részvényes ajánlata 37 százalékos prémiumot tartalmaz az ASX pénteki záróárához képest. Amennyiben a versenyhivataloktól is zöld jelzést kap, ez lesz az első ilyen típusú ügylet az ázsiai-csendes-óceáni régióban, amelyben a szingapúri a negyedik, a sydney-i pedig a nyolcadik számú börze.

A magyar piac

A magyar M&A piac a tranzakciók számát illetően egyértelmű javulást mutatott 2010 első félévében. Negyvenöt tranzakció zárult le, szemben 2009 első félévével, amikor csupán 29 tranzakció valósult meg. A PricewaterhouseCoopers összefoglalója itt olvasható.

A Richter október elején jelentette be, hogy 100 százalékos részesedést szerzett a PregLem Holdingban, egy ez idáig magánkézben lévő, svájci székhelyű, nőgyógyászati rendellenességek, illetve meddőség kezelésére szakosodott gyógyszeripari vállalatban. A magyar cég az átvételkor 150 millió svájci frankot (nagyjából 30 milliárd forintot) fizetett; az akvizíció a további „mérföldkövekkel” együtt a PregLem értékét maximum 445 millió frankban (337 millió euróban, illetve 89,8 milliárd forintban) állapítja meg. További részletek itt olvashatók.

A globális piac motorjai

A világ 1000 legnagyobb (nem pénzügyi) vállalatának – a nyilvánosságra hozott mérlegük alapján – közel 3000 milliárd dollár áll a rendelkezésére. A kamatok alacsonyak, és a bankok is egyre nagyobb kedvvel vállalnak részt az ügyletek finanszírozásában (erre a Fed legfrissebb, októberi Beige Bookja is rámutat). A BHP például könnyedén fel tudott mutatni 45 milliárd dollárnyi „potenciális hitelt” a Potash-tranzakcióhoz…

Maguk a vállalatok ugyanakkor óvatosabbak lettek – vélik a Bloomberg által megszólaltatott szakemberek. A tevékenységi kört „felforgató” felvásárlásokra alig van példa, a cégek inkább a hosszú távú stratégiájukhoz illeszkedő, könnyebben tervezhető ügyleteket preferálják.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!