szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A Mol a 2011 január-március közötti időszakban 1177 milliárd forintos árbevételt ért el az egy évvel korábbi 876...

A Mol a 2011 január-március közötti időszakban 1177 milliárd forintos árbevételt ért el az egy évvel korábbi 876 milliárd után. Az EBITDA (amortizáció, tőketörlesztés, kamat- és adófizetés előtti eredmény) 176,6, a speciális tételek nélküli EBITDA 186 milliárd forint lett a 2010-es esztendő első három hónapjának 118,8, illetve 123 milliárdos adata után. A nettó eredmény soron 92,7 (részvényenként 1076 forint), a speciális tételek nélküli nettó profit soron 101,8 milliárd forint (részvényenként 1190 forint) volt szemben a tavalyi 19, illetve 22,4 milliárddal.

Az kedvező iparági környezetnek köszönhetően a nagy olajcégek jellemzően kiugróan jó profitadatokról számoltak be az év első három hónapját követően: a világ legértékesebb társasága az Exxon közel duplázta nettó eredményét, a világ második legnagyobb árbevételű cége, a Shell pedig 50 százalékkal javított a nettó profit soron. Voltak persze negatív fejlemények is, hiszen a Mol régiós versenytársa, az osztrák OMV - az Észak-Afrikát és a Közel-Keletet értő politikai zavargások miatt - számottevően visszaeső kitermelésről adott számot időszaki jelentésében. A Moltól azonban az elemzők jelentős javulást vártak: a Bloomberg által megkérdezett elemzők becsléseinek a konszenzusa a nettó eredmény soron 95,6 milliárd volt.

Drágult az olaj, gyengült a forint

A Mol ma hajnalban közzétett beszámolója szerint a magasabb kőolaj jegyzésáraknak és a rekord nagyságú szénhidrogén termelésnek (151 200 boe/nap) köszönhetően az Upstream (kutatás-termelés) ismételten kiemelkedően járult hozzá eredményhez. A működési nyereség ebben az üzletágban 62 százalékkal 87,5 milliárd forintra emelkedett, amelyben szerepe volt a megnövekedett adriai off-shore és szíriai termelésnek, a nemzetközi jegyzésárak következtében 20 százalékkal megemelkedett realizált szénhidrogén árnak és a dollárral szemben gyengülő forint és horvát kuna árfolyamnak.

Kihívásokkal terhelt finomítói környezet

Az átszervezett downstream (feldolgozás-kereskedelem) üzletág lényegesen jobb üzleti eredményt ért el, de a javulás jelentős része a készletek átértékeléséből és árfolyamnyereségből adódott, mivel a finomítói környezet továbbra is kihívásokkal volt terhelt. A szegmens speciális tételek nélküli üzleti eredménye 39,1 milliárd volt, amely 43,0 milliárd forinttal magasabb az előző év azonos időszakában elértnél. A eredményre kedvező hatása volt a szélesebb Brent-Ural különbözetnek, a készletátértékelésnek és az árfolyamnyereségnek.

A gyengébb finomítói környezet ellenére a „tiszta”, újrabeszerzési árakkal számolt üzleti eredmény az INA hozzájárulása nélkül 9,2 milliárd forintra javult, de a továbbra is kevésbé hatékony horvát downstream ezt csoportszinten negatívba fordította. A petrolkémia hozzájárulása a szegmens eredményéhez pozitív volt.

Kedvezőtlenül hatott a tarifák ideiglenes befagyasztása

A gáz midstream üzletág viszonylag kedvező eredményt ért el egy szezonálisan erős negyedévben, bár a múlt évben bevezetett negatív szabályozói változások továbbra is érvényben maradtak.

A szegmens speciális tételek nélküli üzleti eredménye 18,6 milliárd forint volt. Az eredményhez továbbra is az FGSZ Zrt-nek volt a legnagyobb a hozzájárulása, bár a gáz tarifák július 1-jével történt ideiglenes befagyasztása kedvezőtlenül érintette a gázszállítási üzletág idei első negyedéves eredményét is.

Pluszt a pénzügyi soron

A pénzügyi műveletek az idén az első három hónapban 28,6 milliárdos pozitívummal járultak hozzá a profithoz szemben a 2010. I. negyedév mért 23,8 milliárdos pénzügyi veszteségével. Az idén 48,8 milliárd nettó árfolyamnyereség keletkezett, ami jelentős javulás a tavalyi 11,7 milliárd veszteséghez képest.

A Magnolia Finance Ltd. által kibocsátott tőkeinstrumentumok átváltási opciójának valós értékre történő átértékelése 9,7 milliárddal növelte a kötelezettségeket (2010. I. negyedévben a nem realizált veszteség 4,1 milliárd forint volt), míg a cseh CEZ tulajdonában lévő Mol részvényekre szóló vételi opciónak valós értékelésén 12,0 milliárd forint nem realizált nyereséget könyvelt el a társaság.

A beruházások és befektetések értéke az esztendő első három hónapjában elérte a 34,2 milliárd forintot, amely 59 százalékkal alacsonyabb, mint az előző évben. A beruházások az upstreamben a kelet-közép-európai régióra és Szíriára, míg a downstreamben a pozsonyi hőerőmű (TPP) kibővítésére és a rijekai finomító modernizációjának befejezésére fókuszáltak.

A Concorde elemzőjének gyorsjelentéshez fűzött kommentárja itt elérhető.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!