szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pénzügyi és gazdasági válságból nem lehet kilábalni a vállalkozások nélkül, amelyeket meg kell szabadítani az aktivitásukat akadályozó terhektől - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerdán az MTI-nek.

Az államtitkár a "Mozgósítsuk a kis- és közepes vállalkozásokat a jövő Európájáért" című gödöllői konferencia záró napján beszélt erről.

Az európai vállalkozások sok problémával küzdenek: ilyen a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés, az adminisztrációs terhek, nem mindig képesek hozzáférni a belső piachoz, és az innováció területén is lemaradásban vannak - mondta Cséfalvay Zoltán. Emlékeztetett: ezen a négy területen a magyar kormány is tett lépéseket a vállalkozások helyzetének könnyítésére, számos kis adót eltöröltek, csökkent a társasági adó kulcsa, és jelenleg dolgoznak a vállalkozások adminisztrációs terheit csökkentő intézkedések jogszabályba építésén. Utóbbi lépés 2012-től 500 milliárd forinttal csökkenti a vállalkozások adminisztrációs terheit.

Horváth Szabolcs

A magyar vállalkozások forráshoz jutását segíti a Széchenyi kártya kiterjesztése, de érdemes megvizsgálni azt is, hogy kockázati tőkével, illetve más megoldásokkal hogyan lehet hozzájárulni a finanszírozáshoz - mondta Cséfalvay Zoltán. Jelezte, hogy a kormány dolgozik az innováció finanszírozásának átalakításán. Ennek keretében  külön szeretnének forrásokat teremteni a gyorsan növekvő, a kutatás-fejlesztés területén működő kkv-knak, valamint új eszközök és források állnak majd rendelkezésre a vállalkozások innovációs tevékenységének támogatására. Ennek pontos koncepciója várhatóan június végéig elkészül, ezután vitatják meg a gazdasági partnerekkel, majd 2012-ben életbe léphet - ismertette az államtitkár.

A magyar soros elnökség azért is erőfeszítéseket tett, hogy a vállalkozások jobban hozzá tudjanak férni a belső piachoz. A kkv-k "magányosak", vagyis hiányzik az a politikai támogatás, amely a problémáikat megfogalmazza - emelte ki Cséfalvay Zoltán, hozzáfűzve, hogy ez nemcsak az egyes tagállamokban, hanem európai uniós szinten is probléma. Az Európai Bizottság Antonio Tajani alelnök javaslatára ezért kezdeményezte, hogy minden tagállamban nevezzenek ki kkv-követeket, akik gyakorlatilag a kkv-k "politikai hangjaként" szólalnak meg - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy fontos az európai jó példák átvétele. Magyarország is fel tud mutatni olyan termékeket, amelyeket más tagállamok is át tudnak venni, példaként említette a Széchenyi kártyát, amely korábban az Európai Vállakozási Díj pályázatán a "Jó gyakorlatért" kategória elismerését kapta.

Cséfalvay kiemelte: Magyarországon nagy szükség van a vállalkozások munkahelyteremtő erejére - adott esetben kockázatvállalására -, mert ez szükséges ahhoz, hogy tíz év alatt egymillió új álláshely jöjjön létre.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!