szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Soha annyi céget nem jegyeztek be az építőiparban egyetlen hónap alatt, mint idén januárban. „Úgy fest, 2012-ben 20 százalékkal több cég próbál talpon maradni feleannyi munkából, mint 2006-ban, ami közgazdasági nonszensz” – értékelte a fejleményeket Tóth Tamás, az Opten ügyvezetője. Pesszimizmusát igazolja, hogy eközben a felszámolások 38, a végelszámolások pedig 42 százalékkal növekedtek tavaly januárhoz képest.

Rekordot döntött az új cégek alapítása januárban az építőiparban – derül ki az Opten céginformatikai szolgáltató legfrissebb adataiból. Egyetlen hónap leforgása alatt 817 új cégbejegyzést tett közzé a cégbíróság, ez 44 százalékkal magasabb a tavalyi 500-as havi átlagnál. A cégalapítás kedv megugrása már decemberben tapasztalható volt, akkor 720 vállalkozást jegyeztek be az ágazatban.

A jelenség nemcsak az építőiparban volt tetten érhető: az elmúlt két hónapban valamennyi cégre nézve is rekordmagasságba szökött az új cégek alapítása. Decemberben 7242, januárban pedig 7166 új cégbejegyzést tett közzé a cégbíróság. Mindez feltehetőleg azzal magyarázható, hogy most szigorították és drágították a cégbejegyzést. „A sok új alapítás feltehetőleg »előrehozott beruházás« azok részéről, akik el akarják kerülni a magasabb költségeket és a szigorúbb ellenőrzést, hiszen a cégbíróságok eddig az egyórás cégalapítás keretében nem tudták érvényre juttatni, ezután viszont feltehetően alkalmazni fogják a cégvezetéstől való eltiltás szabályait” – véli Tóth Tamás, az Opten céginformatikai szolgáltató ügyvezetője.

Az ügyvezető vélekedését igazolja, hogy mindkét hónapban magas volt a fizetésképtelenségi eljárások száma is. Januárban 384 építőipari vállalkozással szemben indult felszámolási eljárás, és 302 végelszámolását tették közzé a cégbíróságok. „Előbbi 38, utóbbi pedig 42 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest, ami elmarad ugyan az összes cég között tapasztalt növekedési ütemtől, de aligha teszi hihetővé, hogy hirtelen vonzó lett az építőipar a befektetőknek” – mondja az Opten ügyvezetője.

„Az új alapításokkal ellentétben a fizetésképtelenségi eljárásoknál feltehetően nem a jogszabályváltozások egyszeri hatását érzékeljük, hanem a Nemzeti Adó és Vámhivatal erőteljesebb ellenőrzései nyomán felszínre kerülő régi problémákat, illetve az ágazatott sújtó leépülést” – mondja Tóth Tamás. Ezt támasztja alá az ÉVOSZ alelnökének, Koji Lászlónak a nyilatkozta is, mely szerint az ágazat kritikus év elé néz, tavaly ugyanis az építőipari megrendelések száma egyhatodával csökkent a 2010-es évhez képest. Ez a kibocsátást tekintve további zsugorodást vetít előre még ahhoz a 2011-es évhez képest is, amelyben az ágazat már 44-45 százalékkal kisebb teljesítményt nyújtott, mint 2006-ban.

Idén tehát feltehetően a 2006-os kibocsátás felére lehet számítani; ehhez képest az építőiparban működő cégek száma ugyanezen időszak alatt 65 ezerről 76 ezerre emelkedett. „Ha a jelenlegi tendenciák nem változnak, akkor 2012-ben 20 százalékkal több cég próbál majd feleannyi munkából megélni, mint 2006-ban. Ez olyan mértékű elaprózódását jelenti az ágazati cégstruktúrának, ami közgazdaságilag indokolatlan és kifejezetten káros” – véli az Opten igazgatója, aki szerint a munkanélküliség elől kényszervállalkozásba menekülő szakemberek üzleti képzetlensége komoly kockázatot jelenthet mind magukra, mind a gazdaság egészére nézve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!