szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahogy egyre fogy az arany a Föld könnyen kitermelhető rétegeiből, úgy lesz a munka egyre kevésbé jövedelmező. Az új aranylelőhelyek feltárása a bányatársaságok legnagyobb erőfeszítései ellenére sem tart lépést a már meglévők kiaknázásának ütemével.

Kemény munka az aranybányászat. Tonnaszámra kell kőtörmeléket zúzni, mozgatni, átmosni, mire a sárga fém ragyogása feltűnik a zúzalékból. Egy tonna érctartalmú kőzet azonban még a legjobb esetben sem rejt 5-8 gramm aranynál többet – tájékoztat a kanadai Metals Economics Group szakértőinek legfrissebb elemzése.

A Metals Economics Group (MEG) bányaipari tanácsadócég kutatása arra a következtetésre jut, hogy egyre kevesebb arany van rejtve a Föld mélyén. Ezért az új lelőhelyek felkutatása elmarad a már megművelt aranybányák kimerülésétől – ismerteti az elemzést az www.aranypiac.hu. Az utóbbi 14 évben felderített, jelentősebb hozamú aranylelőhelyek alig több mint a felét fedezik csak annak a világszerte kitermelt aranymennyiségnek, amelyet ez alatt a csaknem másfél évtized alatt a bányavállalatok a becslések szerint a felszínre hoztak. „Nem arról van szó, hogy már ne lenne több arany, hanem arról, hogy a könnyen feltárható aranyat már felhozták és csak egyre nagyobb ráfordításokkal lehet szinten tartatni a termelést.”

Az elmúlt négy évben a bányászati projektek előkészítésével foglalkozó cégek 99 olyan lelőh .elyet kutattak meg sikeresen, ahol legalább két millió uncia arany volt kitermelhető. Az ezekről az aranymezőkről kinyerhető arany összvolumene elérte a 743 millió unciát (23 107 tonna). A számok tükrében a szerzők megállapítják, hogy „amennyiben a nyersanyagkészletek 75 százaléka kiaknázható, és abból 90 százalékot ténylegesen ki is termelésnek, úgy ez a 99 lelőhely mindössze 56 százalékát képes pótolni annak, amit a bányák ezen időszak alatt kitermeltek”.

A kutatásból ugyanakkor kiderül, hogy egy koncentrációs folyamat megy végbe a bányászati ágazat nemzetközi szereplői között. A világ 26 legnagyobb bányavállalata egyenként legalább 600 ezer uncia aranyat termelt ki 2011-ben, amit ezek a cégek úgy érték el, hogy a tavalyi évet megelőző évtized folyamán az azt megelőzően elért kitermelésüknek átlagosan a dupláját biztosították be maguknak új lelőhelyek megszerzésével. Értelemszerűen ebből az következik, hogy számos kisebb vállalat kiszorult a piacról illetve felvásárlásra került.

Ugyanakkor a nagyok növekedése nyilvánvalóan egy véges folyamat. Az utóbbi tíz évben évről évre 17 százalékkal gyarapodott az általuk kitermelt aranymennyiség, ami kényszerpályát jelent számukra az új lelőhelyek egyre intenzívebb feltárásában, amennyiben ezek a cégek tartani, sőt akár még növelni is szeretnék kitermelési volumeneiket. A kicsik kiszorítása és a koncessziós területek átvétele számukra létkérdés, és ez a koncentrációs folyamatokat erősítve a jelenlegi 57 százalékos piaci részesedésük 67 százalékra történő növekedését jelentheti 2017-ig az ágazat elemzői szerint.

Bár az aranybányászat nagyvállalatai mindösszesen elegendő aranyat kutatnak fel ahhoz, hogy az elkövetkezendő években a termelést szinten tartsák és akár a növekedési céljaikat is elérjék, egyre nehezebb lesz a jelenlegi aranyár mellett gazdaságosan kitermelhető és a bányászat aktuális volumenével lépést tartó hozamú, új lelőhelyeket felkutatni. Ezen a helyzeten az aranyár jelentős emelkedése javíthatna – csak átmenetileg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!