szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai nagyvállalatoknak hozzávetőleg háromszor annyi készpénzük van, mint amennyit az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyilvántart.

Alacsony kamatozású számlapénzként, leginkább külföldön tartogatják egyre növekvő profitjukat a jól működő amerikai cégek, miközben a munkavállalók átlagos reálbére 2010-ben az 1999-es szintre esett vissza, és az állami adóbevétel sem nőtt a profitnövekedés arányában.

Az USA nem pénzügyi társaságai legalább háromszor annyi készpénzzel és egyéb likvid eszközzel rendelkeznek, mint amennyi az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyilvántartásaiban szerepel, tekintve, hogy a Fed csak a hazai eszközöket tartja nyilván. A Reuters szerint a felhalmozott pénzt be kellene fektetni, munkahelyek létesítésére vagy osztalékfizetésre használni. Az Egyesült Államok rendelkezik olyan jogszabállyal, amely alapján büntetőadóval sújthatnák a működéshez nem szükséges vállalati készpénzt – idézi a Napi Gazdaság Online a hírügynökséget. Eddig ritkán alkalmazták ezt az eszközt, pedig a parlagon pihenő tőke a Reuters szakértője szerint kifejezetten káros a gazdaságra.

A külföldön aktív amerikai vállalatok összesen 4800 milliárd likvid eszközt halmoztak fel 2009-ben (ez 5100 milliárd mai dollárnak felel meg), tehát a Fed által korábban közölt 1700 milliárd dollár háromszorosát. Az amerikai törvények a tengerentúli profitot nem adóztatják meg, ha az offshore leányvállalat birtokolja a pénzt.

A válság hatására sem változott a helyzet: az amerikai vállalatok adózás előtti nyeresége a 2009-es 1500 milliárd szintről majdnem 2000 milliárdra nőtt 2011-ben, a befizetett adó jóval kevésbé. Az osztalékok, a bérköltség vagy a tőkeköltség is kisebb mértékben nőtt a profitnál, az eredmény: még több készpénz.

Az amerikai törvények elvileg megengednék, hogy 15 százalékos extra adóval (a 35 százalékos társasági adó felett) sújtsák azt a készpénzmennyiséget, ami nem szükséges a vállalat működéséhez, az adóhivatal még mechanizmust is dolgozott ki 1965-ben, hogy kimutassák, mennyi a túl sok. A szabályt eddig csak néhány (általában kevés tulajdonossal rendelkező) magáncégre alkalmazták korábban, bár minden vállalatra vonatkozik, az egyetlen kiskapu a külföldi, nem adóztatott offshore profit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!