szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Főügyészség a számvitel rendjének megsértése miatt is nyomozást rendelt el a Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) Zrt. gazdálkodásával kapcsolatban - közölte Staudt Gábor, a Jobbik országgyűlési képviselője pénteken.

Az ügyben korábban feljelentést tett képviselő kifejtette, az ügyészség a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt bízta meg a nyomozással. A közlemény szerint a Jobbik következetesen követeli az elmúlt 22 év gazdasági visszásságainak elszámoltatását, ezért bízik abban, hogy az újabb büntetőeljárás hozzájárul ahhoz, hogy Budapest városvezetői és a közvélemény is tiszta képet kaphassanak a BTI gazdálkodásáról.

Staudt Gábor június végén közölte, hogy hűtlen kezelés, hanyag kezelés és hivatali visszaélés gyanújával feljelentést tett a legfőbb ügyésznél a BTI Zrt.-nél történtek miatt. A képviselő kiemelte: a BTI 2011-es éves - idén márciusban elkészült - könyvvizsgálói jelentése kimondja, hogy a társaság a hosszú lejáratú kötelezettségeivel szemben összesen 3,6 milliárd forint értékű, nagyrészt fővárosi tulajdonban lévő ingatlant és telket szerepeltet az eszközei között, mint vagyonkezelésbe átvett vagyontárgyak.

A politikus idézett a nyilvános könyvvizsgálói jelentésből, amely szerint ha a BTI "a beszámolójában olyan vagyonelemeket és ezzel szemben olyan kötelezettségeket mutat ki, amelyekre hatályos szerződés hiányában nem jogosult, akkor annak kockázatát rejti magában, hogy a beszámoló nem megalapozott információkat szolgáltat a társaság vagyoni-, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről". A jelentés emellett kitér arra is, hogy a BTI 2010-es, egy másik cég által készített könyvvizsgálói jelentésében is szerepel, hogy a társaság vagyonkezelői szerződés hiányában feltüntetett az állam és a főváros tulajdonában lévő ingatlanokat. A Főpolgármesteri Hivatal úgy reagált a képviselő bejelentésére, hogy az ügyben már hónapok óta tart a nyomozás.

Staudt Gábor februárban elmondta, hogy pártja feljelentést tett a legfőbb ügyésznél a BTI működésével kapcsolatban ismeretlen tettesek ellen, gazdasági bűncselekmények elkövetésének gyanúja miatt. A politikus akkor arról beszélt, hogy információi szerint a cég 2010. évi eredményét szándékosan tüntették fel veszteségesnek, hogy ezután aztán a 2011-es eredményt javítani tudják. A Fővárosi Főügyészség áprilisban jelentette be, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények gyanúja miatt nyomozást rendeltek el a BTI gazdálkodásával kapcsolatosan.

A BTI erre reagálva kijelentette, hogy együttműködik a hatóságokkal, és a társaság vezérigazgatója márciusban feljelentést tett rágalmazás bűntette miatt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon az ellenzéki képviselő ellen. A BTI álláspontja szerint a gazdasági visszaélésekre vonatkozó állításokat a politikus nem kellő ismeretanyag birtokában fogalmazta meg, és ezek "elsősorban a BTI Zrt. jelenlegi vezetésének a lejáratását célozták".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!