szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyot fordult a világ a kkv-k bankolási szokásaiban, a kisvállalkozások ugyanis egyre inkább a lakossági ügyfelekhez hasonlóan viselkednek – azaz a költségszint a legfontosabb választási szempont.

Korábban a kapcsolatok, tapasztalatok és ajánlások alapján választottak a kkv-k a pénzintézetek között, ma már a banki költségeket is górcső alá veszik, ami eddig inkább a lakossági ügyfelekre volt jellemző − állítják a Raiffeisen Bank szakértői a Napi Gazdaságnak.

A legfontosabb díjtétel továbbra is a számlavezetési díj. A Budapest Bank tapasztalatai szerint a bankköltségek optimalizálásában előtérbe kerül az internetbank használata, illetve a papíralapú helyett az elektronikus kivonat. A K&H szerint azonban sok esetben van még hiba ebben, sok kkv még nem a tényleges költséget nézi, inkább a számlacsomag havi díját, az egyéb tételekkel nem foglalkoznak.

A kkv ügyfelek ezzel párhuzamosan nem igazán figyelnek az újdonságokra. Az OTP Banknál a lapnak azt mondták, hogy általában számlanyitáskor tekintik át a kkv-k részletesen az ajánlatokat, ezt követően azonban már nem igazán "néznek körül". Az MKB szakemberei szerint az árra egyre érzékenyebb ügyfelek ugyan egy minimálisan kedvezőbb ajánlatért nem fordítanak hátat bankjuknak, egy jól árazott hitel vagy egyéb szolgáltatás azonban már komoly érv lehet.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!