szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pesti tőzsdén lévő kis- és közepes cégek között még úgy is is vannak vonzó befektetési célpontok, hogy a nehéz gazdasági környezet közepette szinte mindegyik társaság árfolyamesést szenvedett el az elmúlt egy évben. Az Állami Nyomda a biztonsági szempontok szerint befektetőknek, a Masterplast és a PannErgy papírjai pedig a hosszabb távú növekedési potenciál alapján válogatóknak ajánlhatóak.

Az IMF-egyezség is befolyásol

A Budapesti Értéktőzsde, ezen belül a kisebb papírok jövőbeni forgalmának alakulására is várhatóan hatással lesz az EU/IMF egyezség, azonban a megállapodást a KBC elemzője 2013 első negyedévére várja, feltéve, ha addig a piac ki nem kényszerít egy korábbi megegyezést. A január óta csökkenő hozamok és az erősödő forintárfolyam miatt mindenesetre jelenleg a KBC szerint nincs nagy nyomás a kormányon.

Bár a befektetők látványosan elfordultak a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) forgó kisebb részvényektől - amit az év második felében látott jelentős forgalomesés is jelez -, továbbra is érdemes szemezgetni e papírok közül – Szentirmai Péter, a KBC Securities kis- és közepes kapitalizációjú részvényeket követő elemzője.

A szakember az Állami Nyomda részvényeit tartja a legvonzóbbnak a budapesti tőzsdére bevezetett kisebb vállalatok közül. Szerinte a válogatáshoz a jelenlegi árazás mellett érdemes megvizsgálni, hogy az árbevétel mekkora hányada származik a magyar piacról, milyen a cég finanszírozási helyzete, mekkora osztalékhozammal kecsegtet, s mekkora felértékelődési potenciált rejt. A társaság elsősorban kiegyensúlyozott finanszírozási hátterével és készpénztermelő képességével emelkedik ki a mezőnyből.

Lényegében hitelmentesen működik, ami nagy előny olyan környezetben, amikor sem a tőkepiaci, sem a banki finanszírozási forrásokhoz nem könnyű hozzájutni. A papírt vonzóvá teszi – a kockázatmentes hozamok feletti – 3-4 százalékpontos osztalékhozam-prémiuma is. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a piaci hangulat romlásával párhuzamosan a magyar hozamok emelkedése a kamatprémium csökkenéséhez vezethet, így anélkül romolhat az Állami Nyomda vonzereje, hogy az árfolyama jelentősen változna. Összességében az Állami Nyomda mintegy 30 százalékos felértékelődési potenciált rejt magában.

Az Állami Nyomda mellett a 17 százalékos felértékelődési potenciállal rendelkező Masterplastot ajánlja még vételre a KBC Securities, emellett a PannErgy részvényeiben is látnak fantáziát. Ez utóbbi két részvény esetében a hosszabb távú növekedési sztori lehet vonzó a befektetők számára, bár ezt rövid távon – a kockázatok miatt – egyelőre figyelmen kívül hagyhatja a piac. Az értékelési szempontok alapján összességében a CIG Pannónia és a Graphisoft Park esetében a KBC óvatosságra inti a befektetőket.
 
A Masterplast mellett szól, hogy árbevételének csak 25 százaléka adódik Magyarországról, s a fennmaradó rész is több – igaz, elsősorban régiós – országból származik. Mivel a magyar makrokörnyezet borús jövőképet fest, ezért azokat a részvényeket kedveli a KBC, amelyek árbevétele kevésbé kitett a magyar keresletnek. A BÉT-en forgó kisebb cégek között a régiós diverzifikációban a Masterplast a bajnok, az Állami Nyomdánál viszont éppen fordított a helyzet, ott a belföldi értékesítés 72,5 százalékot tesz ki az árbevételen belül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!