szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mikro- és kisvállalkozások többsége stagnál vagy hanyatlik a saját meglátása szerint. Vannak terveik a kitörésre, tartanak azonban attól, hogy fejlesztésekbe invesztáljanak, és ehhez külső forrást vonjanak be, holott egy jó ötlet megvalósításához, a továbblépéshez ez sokszor elengedhetetlen.

A lakossághoz hasonlóan a vállalkozások körében is visszaesett az utóbb években a hitelek iránti kereslet. A kihívásokkal teli környezetben a cégek elhalasztják beruházásaikat, sok esetben még az amortizálódott eszközöket sem pótolják.  A kisebbekre különösen jellemző ez a tendencia, a kkv-knál jobban megviselte őket a válság, főleg azokat – és ezek vannak többségben –, amelyek egy-két megrendelőre támaszkodnak csupán.

A 300 millió forint alatti éves nettó árbevételű mikro- és kisvállalkozások több mint fele stagnál, ötöde pedig hanyatlik saját megítélése szerint – derül ki a BellResearch Budapest Bank számára készített kutatásából. A főként a hosszabb fizetési határidők, mi több, az egyáltalán nem fizető vevők, illetve az árbevétel szezonális ingadozása miatt kialakult helyzetben szükségessé válik a pótlólagos pénzügyi forrás bevonása. A válaszadó vállalatvezetők több mint fele látja úgy, hogy erre az elkövetkezendő 12 hónap során szüksége lehet. Ennek megfelelően a likviditás helyreállítását szolgáló hitelek kerültek előtérbe. Az elemzés adatai szerint jelenleg a mikro- és kisvállalkozások csupán 14 százalékának van valamilyen hitele, ezen belül legnagyobb arányban folyószámlahitellel (46 százalék), Széchenyi Kártya Folyószámlahitellel (19 százalék) illetve vállalati hitelkártyával (10 százalék) rendelkeznek.

Mindemellett a kisvállalkozók keresik a kiutat, vannak kitörési, növekedési terveik: legnagyobb részük (43 százalék) új ügyfelekre szeretne szert tenni, ötödük új piaci szegmenseket hódítana meg, 18 százalékuk pedig a termék/szolgáltatás innovációban látja a továbblépés kulcsát.

Ugyanakkor visszafogottak a beruházások terén, a cégek alig több mint harmada tervezi ezt a következő 12 hónapban – holott sok esetben ez a záloga a versenyképesség megőrzésének.  A vállalkozások túlnyomó többsége a beruházást önerőből oldaná meg, negyedük venne igénybe uniós vagy állami támogatást, és csak minden hetedik vállalkozás fordulna pénzintézethez forrásért. A tartózkodás egyik fő oka – ami leginkább az 50 millió forint nettó éves árbevétel alatti legkisebbeket jellemzi – az, hogy több mint harmaduk semmilyen fedezet nem tud biztosítani egy esetleges hitelfelvételhez. A fennmaradó kétharmad közül pedig sokan a magántulajdonban levő ingatlant kényszerülnének felajánlani.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!