szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Saját cége telkét ajánlotta fel telephely létesítésére egy műanyag-feldolgozással is foglalkozó budapesti székhelyű cégnek Pócs János, Jászapáti fideszes polgármestere, országgyűlési képviselő. A vállalkozás uniós forrásokból 143 millió forint támogatást nyert, amelyből 36 millió forintot átutaltak a számlájára: csakhogy az ötven-hetven munkahelyet beígérő üzemből végül semmi sem lett – írja a Népszabadság.

Jászapáti fideszes polgármesterének a Gazda-Farm 1. számú ingatlanára telephelyként bejegyzett cégnek a támogatási szerződés megkötése után 36 millió forint előleget kifizettek, ám a fejlesztés soha nem kezdődött el: négy hónappal később, 2012. május 31-én a NJL Kft. megszüntette telephelyét Pócs János ingatlanán – írja a Népszabadság.

A visszás ügyeket feltáró jasz.blog.hu tudósítása szerint az NJL Kft. a 36 millió forintnyi előleget még nem fizette vissza, s bár hónapok óta lehetett tudni, hogy a beruházás nem kezdődött el, a város polgármestere csak azt követően kért tájékoztatást az ügyben illetékes államtitkártól, hogy a visszaélés nyilvánosságra került: a városban szórólapokon terjedt a hír. Később kiderült, hogy a Pócs János ingatlanán működő cég a 36 millió forintos előlegből adótartozását fedezte, vagyis közpénzből fizettek köztartozást.

Ezután a cég még engedményt is kapott a hatóságoktól, hogy 36 részletben, vagyis havi egymillió forintos törlesztéssel fizesse vissza a támogatási összeget. Hivatalos eljárás nem indult, és szigorítások sem történtek az ügyben. Jászapátiban sokan úgy vélik, a polgármester személyes hasznot remélt abból, hogy saját cége földjére jegyezték be a vállalkozás telephelyét: később ugyanis akár bérleti díjat is kérhetett volna a megvalósuló, műanyag-feldolgozó üzemtől – írja a lap.

A Népszabadságnak Pócs János arra a kérdésre, hogy miért a város északi határában lévő Gazda-Farm 1. ingatlanra jegyezték be a budapesti székhelyű kft. telephelyét, azt mondta: az NJL Kft. azért választotta Jászapátit, mert itt működik harminchárom település hulladékfeldolgozója, s ezt jól kiegészítette volna a műanyagokat újrahasznosító üzem.

"Nagy László, az NJL Kft. igazgatója azt kérte, hogy mivel a pályázati beadási határidő a „24. órában” volt, azonnal keressünk neki székhelyet, mert aznap délután be kell adnia a pályázatot" – indokolt Pócs János. A polgármester szerint emiatt az tűnt a leggyorsabb megoldásnak, hogy felajánlja erre a célra a saját ingatlanát, s ha nyer a vállalkozás, akkor majd átjelentkeznek a régiós hulladékfeldolgozó telephelyére. Ez a procedúra ugyanis több hetet vesz igénybe, mert egyeztetni kell a konzorciumi partnerekkel.

A kft. a lap szerint azonban azt követően sem módosított a telephelyi bejegyzésen, hogy megnyerte a támogatási pályázatot – ez a cégnyilvántartási rendszerben is nyomon követhető. Az ügy következtében kialakult felháborodási hullámot Pócs János igyekezett mérsékelni: levelet írt a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak és Pintér Sándor belügyminiszternek is. Ez utóbbiban szintén érdekes érvekkel támasztja alá, miért szorgalmazza a vizsgálatot.

Pócs János azt is elmondta: tudomása szerint azért nem indult el a beruházás, mert a támogatási előlegként beérkező 36 millió forintot egy adótartozás fejében a NAV azonnal inkasszózta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!