szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A válság előtt bevásárolni másodrendű amerikai jelzáloghitelekkel fedezett termékekből, mellé görög, olasz és portugál állampapírokat venni, plusz ingatlanfinanszírozó pénzintézetbe és ukrán bankba fektetni, kölcsönt nyújtani Detroitnak és finanszírozni a Praktikert – a Commerzbank menedzsmentjének sikerült részt vennie az elmúlt évek legnagyobb buktáiban.

A pénzügyi szektorral kapcsolatos hírekben sűrűn felmerült a Commerzbank neve az elmúlt hónapokban. Életben maradását nagyrészt az állami segítségnek köszönheti, a korábbi menedzsmentek által elkövetett hibák alapján azonban egyre több befektető, elemző és politikus gondolja úgy, hogy a Commerzbank megmentése és államosítása hiba volt. A bank a válság előtti értékének közel 97 százalékát elveszítette – írja a Portfolio.

A vezetőségben már a válság előtti években keresték az akvizíciós lehetőségeket, és 2005-ben két részletben meg is szerezték az Eurohypo ingatlanfinanszírozással foglalkozó bankot, amiről akkor még nem sejtették, hogy mennyi fejtörést okoz majd. Főként az amerikai subprime ingatlanhitel-portfólión kényszerült több százmillió eurós leírásokra a Commerzbank, de az Eurohypónál komoly állampapír-portfólió is kiépült, többek között a görög állampapírokból. Németország harmadik számú bankját, a Dresdner Bankot 2009-ben vették meg. A felvásárlást a részvényesek és az elemzők egy része is ellenezte, felhívva a figyelmet arra, hogy a válság kellős közepén vesznek egy szintén nem túlságosan stabil pénzintézetet, amit korábban az Allianz sem tudott nyereségesen működtetni. Részben a felvásárlás miatt szorult állami segítségre a bank.

A Commerzbankot érzékenyen érintette az ingatlanpiaci válság, több mint 1 milliárd eurós kitettséggel rendelkezett a másodrendű jelzáloghitelek piacán, az állomány kétharmada a bank leányvállalatának amerikai üzletágára esett. Emellett az elmúlt években a Commerzbank nyakig benne volt a hajófinanszírozásban, mérlegeiben közel 18 milliárd eurónyi ilyen irányú hitel van, amelynek leépítéséről már döntött a menedzsment. Szakértők szerint a hitelek negyede válhat nem teljesítővé.

Ráadásul az Eurohypón keresztül hatalmas állampapír-állománnyal rendelkezett, a bajba jutott európai országok, így Görögország, Írország, Portugália, Spanyolország, Olaszország állampapírjaiból összesen közel 17 milliárd euróért vásárolt be. Miközben a bank a válság alatt a görög állampapír-állományának leépítésén dolgozott, kockázatkedvelő ügyfeleinek továbbra is ajánlotta a görög állampapírok vásárlását, 2012-es lejáratú papírokat még 2011-ben is vettek a Commerzbank ügyfelei.

Ukrajnában is szerencsét próbált, 2007-ben közel 435 millió euróért 60 százalékos részesedést szerzett a Forum Bankban, részesedését 4 év alatt közel 96 százalékra növelte. A bank azonban az évek során nem tudott jelentős piaci részesedést szerezni, és hatalmas veszteséget termelt, emiatt a Commerzbank 2012-ben egy ukrán pénzügyi befektetőnek, a Smart Groupnak adta el a Forum Bankban meglévő részesedését, így az ukrán kirándulás közel 290 millió eurójába került a banknak.

Ezek után az USA történetének legnagyobb önkormányzati csődjében is sikerült szerepet vállalnia, ugyanis az amerikai város hitelezésében több európai bank között a Commerzbank leányvállalata, az Eurohypo is részt vett, közel 400 millió dollárnyi kölcsönt nyújtott a városnak. Legutóbb a német barkácsáruház, a Praktiker kapcsán merült fel az elátkozott bank neve, ugyanis a fizetésképtelenné vált vállalat egyik legnagyobb hitelezője.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!