Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Megalakult a Rajk Inkubátorház, amelyet a Rajk László szakkollégium egykori diákjai hoztak létre, hogy teret biztosítsanak a vállalkozó kedvű egyetemistáknak, fiataloknak, ötleteik inspiratív környezetben való csiszolgatásához. Az esemény meghívott előadója, Hild Imre üdvözölte a kezdeményezést, és bízik benne, hogy az ehhez hasonló megnyilvánulások hozzásegítik a fővárost, hogy felkerüljön a nemzetközi startup térképre.
A kedd esti eseményre minden érdeklődőt szeretettel vártak, ennek megfelelően az oldott hangulatban lezajlott eseményen, először Hild Imre, a globális startupokat világra segítő iCatapult üzletfejlesztési és technológiai Zrt. vezetője (a magyarországi ingatlan alapú életjáradék-piac megalapítója) madártávlatból mutatta be a magyar startup világot. „Jelenleg 300 millió eurós tőke keresi gazdáját, és 28 VC (kockázati tőkés) próbálja sikerre vinni a magyar startupokat” – mondta ez egykor Lehman Brotherst is megjárt vállalkozó. Ha csak a Jeremie pénzeket számoljuk, akkor is 130 milliárd forintról van szó, bár Hild hozzátette, hogy a Cryo Management értékesítésén kívül, még nem sok eredményt tud felmutatni az ágazat, igaz még csak rövidtávnál tart a pénzek felhasználása. Ugyan a startup szcéna egyre inkább pezseg, és becslése szerint már 300 startupról beszélhetünk, miközben Budapest régiós társaihoz képest előnyt élvez például a rendkívül fejlett digitális hálózata miatt, sok a külföldön tapasztalatot szerzett fiatal, Budapest még mindig nem került fel a startup világ térképére. Szerinte ez úgy változhat, ha minél több ötlet válik vállalkozássá és lép a Prezi, a Ustream vagy a LogMeIn útjára. Ehhez azonban fontos, hogy megértsék, hogy a jó ötlet plusz befektető képlet nem eredményez automatikusan sikeres üzletet. „A lényeg hogy értéket kell teremteni, és megérteni az ügyfelek igényeit” – mondta Hild, aki a hallgatósághoz hasonlóan felnevetett, mikor az oldott hangulatú előadás alatt a borosüveg száját elhagyó dugó hangját lehetett hallani a hátsó sorokból.
Ezt követően Bodor Adri, a Plan B startup egyik tagja mutatta be, hogy néz ki egy startup élete belülről és mire kell számítania annak, aki belevág az ötlete megvalósításába. A Rajk Inkubátorház szervezői, Buzder Lantos Gábor, Lajkó Erika, Révész Sándor és Thaler Balázs arra bíztatta a résztvevőket, hogy ötleteiket bátran dobják be a közösbe, így teret nyitva a fejlesztésének, és további előadók meghívását ígérték az elkövetkező hat hónapban.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.