szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pénteken reggel fél 10 körül az állami földbérleti pályázat egyik nyertese munkagépekkel elkezdte felszántani a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ (KVK) területén vitatottan elnyert földjét. A Greenpeace teljes átláthatóságot követel Kishantos ügyében.

Korábban hétfőn a kishantosi biogazdaság üzemeltetője, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) képviselőinek nem adta át az állami földbérletpályázaton másnak ítélt földeket, és Ács Sándorné, a társaság ügyvezetője akkor azt mondta, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterhez fordulnak panasszal, az NFA szerintük törvénysértő pályázata alapján megkötött haszonbérleti szerződéseket pedig megtámadják a bíróságon.

Ennek ellenére péntek reggel 10 órakor az új bérlő munkagépei megérkeztek a földekre, és elkezdték beszántani a földeket. Ács Sándorné, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ vezetője a 444.hu-nak telefonon azt mondta, értesítették a rendőrséget, és éppen a járőrök kiérkezését várják.

A Greenpeace így tiltakozott a múltkor
tisztajovo.hu

A kishantosi ökológiai gazdaság a magyar ökogazdálkodás fellegvárának tekinthető, a földbérletpályázatának elbírálása előtt pedig több európai ország nagykövetsége és a biogazdálkodók európai szervezete is kérte a kormányt, hogy biztosítsák a gazdaság továbbműködését.

„A Greenpeace teljes átláthatóságot követel a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ által művelt terület földbérleti pályázatával kapcsolatban. Öntsünk végre tiszta vizet a pohárba! Az üggyel kapcsolatos minden dokumentumot, pályázatot és szerződést haladéktalanul nyilvánosságra kell hozni” – mondta Szegfalvi Zsolt, a Greenpeace Magyarország igazgatója.

A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) 2013. november 4-én, hétfőn úgy adta át a területet a pályázat „nyerteseinek”, hogy a hivatalos átadás-átvétel a Kishantosi Vidékfejlesztési Központtal nem történt meg. A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ még aznap birtokvédelmet kért (2013. november 4-én) az érintett terület védelmének biztosítása érdekében. Mindezek alapján jelenleg a „nyertesek” nem jogosultak semmilyen mezőgazdasági tevékenységet végezni az adott területen.

A Greenpeace megdöbbenve tapasztalta, hogy a jelenlegi helyzetben a Vidékfejlesztési Minisztérium a földekre parancsolta a „nyerteseket”: közülük az egyik a mai napon elkezdte a mezőgazdasági tevékenységet, ezzel jogsértést követve el. Véleményük szerint az NFA-val szemben felmerül a hűtlen kezelés gyanúja is - írja a szervezet közleményében. A kishantosi 452 hektárt nem is lett volna szabad ilyen pályázati rendszerbe szorítva meghirdetni és felszabdalni. A kishantosi mintagazdaság területét német és magyar szakemberek tervezték meg és alakították ki biogazdálkodás céljára. A pályázat kiírásában egyáltalán nem vették figyelembe azokat az értékeket, amelyeket a teljes földterület és az itt kialakított szellemi műhely képvisel.

A konfrontáció után a Szövetség Kishantosért aktivistái a helyszínen maradtak, hogy szükség esetén dokumentálják és szemtanúi legyenek a történéseknek, valamint erőszakmentes módon védjék Kishantos értékeit.

A kishantosi gazdaság körüli botrányról bővebben itt olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!