szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Próbálnak megfelelni az új idők szavának a bankszektor urai, és látnak ugyan lehetőséget is a startupokban, de jellemzően inkább hatalmas kockázatot.

Tegnap egy időben és egy helyszínen zajlott a Private Banking Summit pénzügyi konferencia, és a Venture Capital Summit, amiről már korábban beszámoltunk. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára előbbi rendezvényen tett felszólalásában hangsúlyozta a startup szektor fontosságát: „A hetvenes években még rock bandát kellett indítani, hogy imponáljunk a hölgyeknek, ma pedig start-up céget". Felhívta a figyelmet arra is, hogy a 2010-ben elindult Jeremie programból 2012-ben Magyarországnak sikerült a legtöbb GDP-hez viszonyított forrást lehívnia az EU-n belül, igaz a pénzösszeget kezelő kockázati tőkealapoknak eddig mindössze a pénz egyharmadát sikerült befektetniük.

Rokob Imre, a Dorsum Zrt. projektigazgatója a technológiai váltásra hívta fel a bankszakma figyelmét: tavaly már több tabletet adtak el, mint pc-t, ami a bankokat is másfajta kommunikációra kényszeríti. A hazai privátbanki vezetők többsége három éven belül tervez tabletes fejlesztéseket, hogy interaktívabban tarthassa a kapcsolatot a változó igényű és korú ügyfeleivel. Öcsi Béla, a Bankárképző vezérigazgatója hangsúlyozta a privátbankár képzés jelentőségét. Véleménye szerint tipikus probléma hogy a kockázat-hozam összefüggéseket nehéz lefordítani termékajánlássá, ezért azt nem tudják hitelesen kommunikálni.

A start-upokba fektetés kitűnő privátbanki szolgáltatás lehet, hiszen a tipikusan hosszú távú, akár generációkon átívelő vagyonkezelésnek tökéletesen beillik egy startup, aminek megtérülése szintén hosszú távú. Ugyanakkor a startup befektetések kockázatosak: többségük még az elején elbukik – hívta fel a figyelmet Fehér Gyula, a Ustream társalapítója. Van olyan üzleti angyal, akinek 100 start-up befektetéséből csak egy térül meg, bár az bőségesen. A Szilícium-völgyben elterjedt mondás szerint tíz startup közül csak egy éri meg az első körös tőkebevonást, majd a talpon maradtaknak szintén az egytizede éri meg az exitet - jellemzően 7-10 évnyi működés után. Ezért van szükség ennyi startupra és üzleti angyalra.

      

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!